urolog

Układ moczowy pełni bardzo wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jego najważniejszymi elementami są między innymi nerki, pęcherz moczowy, moczowody i cewka moczowa. Jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego układu wymagają wizyty w gabinecie lekarskim. Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Specjalista od chorób układu moczowego

Schorzenia i dolegliwości układu moczowego, czasem bardzo poważne i bolesne, wymagają odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. W pierwszej kolejności zgłaszamy się oczywiście do lekarza rodzinnego, a on na pewno skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Urolog jest specjalistą od diagnozowania i leczenia chorób układu moczowo-płciowego. Dzieje się tak z tej przyczyny, ponieważ układ moczowy oraz płciowy mają ze sobą wiele wspólnych elementów, w tym głównie u mężczyzn.

Najczęstsze schorzenia układu moczowo-płciowego

Zdecydowaną większość pacjentów urologa stanowią mężczyźni, ale nie oznacza to, że kobietom nie doskwierają choroby układu moczowo-płciowego – część tych dolegliwości może być rozpoznana i leczona, np. w gabinecie ginekologicznym.

Najczęstsze schorzenia ze strony układu moczowo-płciowego u mężczyzn dotyczą przede wszystkim prostaty, a także stulejki i wnętrostwa. Natomiast takie dolegliwości jak nietrzymanie moczu, infekcje układu moczowo-płciowego, torbiele nerek czy nowotwory nerek i pęcherza moczowego dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Urolog – kiedy się do niego zgłosić?

Choroby układu moczowo-płciowego zazwyczaj dają bardzo specyficzne objawy, a to sygnał, aby zgłosić się do tego lekarza specjalisty. Niepokój powinny przede wszystkim wzbudzić wszelkie nieprawidłowości w czasie oddawania moczu, np. diametralna zmiana jego koloru, częstotliwości, czy nawet trudności z jego oddaniem i ból.

Ponadto do urologa należy się zgłosić, gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości w wyglądzie narządów płciowych, zaburzenie erekcji u mężczyzn czy nawet obrzęki kończyn dolnych. Oczywiście o objawach tych warto powiedzieć już lekarzowi rodzinnemu, który to właśnie powinien skierować do tego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here