Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe

Decydując się na zakup nowych drzwi do mieszkania, większość osób, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na aspekty wizualne: kolor drzwi, przeszklenia, materiał, z jakiego zostały wykonane itp. Warto wiedzieć, że równie ważną kwestią jest to, czy drzwi mają być bezprzylgowe, czy przylgowe. Czym różnią się drzwi bezprzylgowe od przylgowych i które lepiej sprawdzą się we wnętrzu?

Drzwi bezprzylgowe – co to znaczy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to znaczy, że drzwi są bezprzylgowe i po czym można rozpoznać ten rodzaj drzwi. W przypadku drzwi bezprzylgowych, uwagę zwraca wykończenie krawędzi skrzydła, która tworzy z ościeżnicą jedną, wspólną płaszczyznę. Zawiasy w drzwiach bezprzylgowych są ukryte – nie widać ich po zamknięciu. To sprawia, że krawędź drzwi jest zupełnie gładka i wydaje się optycznie masywniejsza. Taka konstrukcja sprawia, że drzwi bezprzylgowe idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, a także do tych utrzymanych w klimacie industrialnym lub minimalistycznym.

Drzwi przylgowe – czyli jakie?

Drzwi przylgowe, podobnie jak bezprzylgowe, można rozpoznać po charakterystycznym wykończeniu krawędzi skrzydła. W przypadku drzwi przylgowych można zauważyć wcięcie na krawędzi skrzydła, które – po zamknięciu drzwi – częściowo zachodzi na ościeżnicę. Wcięcie, które zachodzi na skrzydło, ukrywa zamek i jest nazywane przylgą. Taka konstrukcja powoduje, że drzwi przylgowe wydają się optycznie znacznie lżejsze od drzwi bezprzylgowych i będą doskonale wyglądać w klasycznych i tradycyjnych wnętrzach. Duży wybór modeli skrzydeł przylgowych i bezprzylgowych znajdziesz w ofercie drzwi wewnętrznych marki PORTA.

Drzwi bezprzylgowe a przylgowe – za i przeciw

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych dzielą niuanse. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju skrzdeł, warto poznać najważniejsze różnice między drzwiami bezprzylgowymi a przylgowymi. W drzwiach bezprzylgowych, skrzydło tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Dzięki temu, po zamknięciu drzwi, zawiasy są niewidoczne. W przypadku drzwi bezprzylgowych, sposób regulacji i montażu zawiasów jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku drzwi przylgowych. Bardzo ważne jest, żeby montaż wykonywała doświadczona osoba. Jeśli drzwi bezprzylgowe zostaną źle zamontowane, bardzo szybko pojawi się szczelina między ościeżnicą a skrzydłem.

drzwi
PORTA VECTOR bezprzylgowe // PORTA FOCUS przylgowe

W drzwiach przylgowych zamek jest zasłonięty przez przylgę, a zawiasy są widoczne. Ich montaż jest o wiele mniej skomplikowany od montażu drzwi bezprzylgowych. Podobnie jest z regulacją zawiasów.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Jedna z decyzji, jaką trzeba podjąć podczas urządzania mieszkania, dotyczy drzwi. Które lepiej sprawdzą się we wnętrzu: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Jedne od drugich różnią się detalami i to właśnie te detale powinny być decydujące podczas wyboru konkretnego wariantu. Drzwi przylgowe, ze względu na swoją prostą konstrukcję, będą idealnie współgrać z wnętrzem urządzonym w klasycznym stylu. Sprawdzą się również w pomieszczeniach urządzonych w klimacie retro. Z kolei drzwi bezprzylgowe, idealnie wkomponują się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here