rękawice

Nurkowanie to sport, który pozwala przenieść się człowiekowi do zupełnie innych warunków otoczenia. W związku z tym, że człowiek nie jest przystosowany do środowiska wodnego, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do przeżycia. Służy do tego zestaw do nurkowania, w skład którego wchodzi m.in. specjalny kombinezon.

Kombinezon a temperatura

Jednym z elementów zestawu do nurkowania jest kombinezon. Jego rola nie ogranicza się do zabezpieczenia skóry przed działaniem wyższego, panującego w wodzie ciśnienia. Kombinezon zapewnia przede wszystkim odpowiednią termoregulację, od której zależy komfort i bezpieczeństwo pływania. Dlatego grubość materiału kombinezonu powinna być dostosowana do warunków, w których będzie się nurkować.

Jeśli nurek będzie działał w wodach bardzo ciepłych, wystarczy mu kombinezon o grubości warstwy neoprenowej wynoszącej 1 – 2 mm. Należy pamiętać, że zasada ta obowiązuje do głębokości 20 m. Nurkowanie na znacznie większych głębokościach sprawia, że grubość ściskanego neoprenu maleje, co przedkłada się na ograniczenie jego zdolności termoizolacyjnych.

Wody polskie = wody ciepłe?

Jeśli dana osoba planuje nurkować w polskich, stosunkowo ciepłych jeziorach, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kombinezon o grubości od 3 do nawet 5 mm. Należy jednak podkreślić, że również i tutaj sprawdza się zasada, że im głębiej się nurkuje, tym niższa temperatura panuje w wodzie.

Dlatego zaleca się, aby osoby chcące nurkować w Polsce, zaopatrzyły się w kombinezon o grubości neoprenu rzędu nawet 7 mm! Istotną kwestią pozostaje np. lokalizacja, w której nurek zamierza pracować. Jeśli chce on działać na obszarze Bałtyku, to kombinezon o grubości 7 mm jest obowiązkowy!

Nurkowanie w wodzie zimnej

W przypadku nurkowania w wodzie zimnej (np. pod lodem) konieczny jest suchy zestaw do nurkowania. W mokrych kombinezonach woda wlewa się do środka, skutecznie chłodząc ciało nurka. W przypadku kombinezonów suchych, czynnikiem izolującym jest powietrze.

Komfort termiczny to jeden z najważniejszych aspektów nurkowania pod wodą. O ile nadmierne wychłodzenie organizmu jest niebezpieczne dla życia, o tyle z przegrzaniem można sobie w miarę łatwo radzić (np. przez otwarcie przedniego zamka).

Zestawy do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here