Psychiczny dobrostan
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa, która odwróciła dotychczasowy porządek świata, zmusiła nas również do zastanowienia się nad tym, jak dbamy o swój psychiczny dobrostan i psychiczną równowagę. To ona pozwala nam zachować spokój w trudniejszych czasach. Warto więc się o nią troszczyć. Jak to robić? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-poznaj-5-niezawodnych-sposobow/

Zdrowie psychiczne – lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć

Równowaga psychiczna to podstawa tego, aby żyć zdrowo, spokojnie i szczęśliwie. Nie oznacza ona pozbycia się codziennych kłopotów czy zmartwień. Te będą występować zawsze. Łatwiejsze i trudniejsze do rozwiązania sytuacje zawsze są wpisane w nasze codzienne życie. Warto jednak uczyć się, jak sobie z nimi radzić, budować swoją odporność psychiczną i zarządzać stresem i naszymi reakcjami na trudne wydarzenia i sprawy.

Choroby psychiczne bywają ciężkie do wyleczenia. Proces zmagania się z nimi wymaga często konsultacji psychiatrycznych, przyjmowania środków farmakologicznych, konsultacji z psychologiem czy długiej i często kosztownej psychoterapii. W tym przypadku zdecydowanie więc lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Naprawdę da się to zrobić. Wystarczy, że zaczniemy nad sobą mocno pracować. Nawet jeśli mamy tendencje do emocjonalnego reagowania, słabo radzimy sobie ze stresem lub brakuje nam wiary we własne możliwości, wszystko jesteśmy w stanie przepracować i nauczyć się tego, jak doceniać każdy dzień.

Proste sposoby troszczenia się o psychiczny dobrostan

Dobre relacje z samym sobą i z innymi osobami z naszego otoczenia to podstawa szczęśliwej egzystencji. Oto podstawowe kroki, jakie należy codziennie wykonywać, aby troszczyć się o naszą psychikę:

  • Kochaj samego siebie! Tak, dla wielu osób nie jest to wcale takie proste. Często miewamy do siebie sporo pretensji i nie umiemy cieszyć się tym, że po prostu jesteśmy. Tymczasem troska wobec samego siebie, wyrozumiałość, gdy popełniamy błędy i pełna akceptacja, zarówno tego, jacy jesteśmy, jak i tego jak wyglądamy to podstawa szczęśliwego funkcjonowania.
  • Czytaj! Sięgaj po książki jak najczęściej. To one są źródłem naszej wiedzy i sprawiają, że nasz mózg działa sprawnie. Sięgaj również po literaturę z zakresu psychologii. Pomoże Ci zrozumieć mechanizmy, jakie Tobą rządzą i nauczy Cię, jak radzić sobie z problemami.
  • Bądź aktywny/aktywna fizycznie! Sport to zdrowie – także psychiczne. Jeśli więc masz za mało ruchu, już dziś zacznij to zmieniać. Spaceruj minimum 40 minut dziennie codziennie, a zobaczysz, jaką odczujesz różnicę.

Zobacz też: http://www.dessire.pl/dieta-ketogeniczna-na-czym-polega-i-jak-wplywa-na-nasz-organizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here