pielęgniarka

Sporo osób, które poświęcają swoje życie dla zawodów, jakim jest pielęgniarstwo, do dziś narzeka na niskie zarobki oraz zbyt wiele godzin pracy. Przedstawiciele tego zawodu wyrażają swoje niezadowolenie na organizowanych przez siebie strajkach. Czy rzeczywiście zarobki w takiej branże są tak niskie, jak twierdzą sami zainteresowani? Ile zarabiają pielęgniarki i pielęgniarze? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/ile-zarabia-pielegniarka/ 

Na jakie zarobki mogą liczyć pielęgniarki i pielęgniarze? 

Osoby pracujący w takim zawodzie z roku na rok mogą liczyć na inne wynagrodzenie. Ich wypłata składa się na 2 komponenty. Są to współczynnik pracy oraz kwota bazowa. Ten pierwszy, 6 współczynnik pracy jest stały, a jego wartość to 1,05. Kiedy mówimy natomiast o kwocie bazowej należy mieć świadomość, że jest ona zmienna. Jej wartość opiera się przede wszystkim na wysokości ,,kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”. Zarobki osób pracujących w pielęgniarstwie ewoluowały do 5425,84 zł brutto w 2021 roku. 

Jak zmieniły się zarobki pielęgniarek? 

Przeciętna pielęgniarka w 2018 roku zarabia około 3800 zł na rękę. Obecnie ta kwota jest wyższa. Ogromne znaczenie w ustawie wynagrodzeń ma też tytuł licencjata. Daje możliwość uzyskania większych zarobków. Zupełnie inaczej Wygląda to w przypadku zarobków pielęgniarki w publicznej służbie zdrowia, a inaczej w sektorze prywatnym. Działalności prywatne zatrudniające pielęgniarki na przykład do o pracy domowej Czy w miejscach, gdzie potrzebna jest ich pomoc gwarantują o wiele wyższe wynagrodzenie, niż państwo. Takiego powodu spora ilość pielęgniarek, które pracują na etacie w szpitalach decyduje się na dorobek w innych miejscach. 

Czy specjalizacja pielęgniarska ma wpływ na zarobki? 

Wybór specjalizacji pielęgniarskiej ma wpływ na wysokość wynagrodzenia przedstawiciela takiego zawodu. Najlepsze zarobki mogą liczyć osoby które wybrały specjalizacje pielęgniarki anestezjologicznej. Średnie wynagrodzenie osób na takim stanowisku to około 4900 zł brutto. Niewiele mniej zarabia pielęgniarka zabiegowa, ponieważ jej wynagrodzenie wynosi tylko 100 zł mniej. 

Zobacz też: http://www.dessire.pl/wyglada-praca-pielegniarki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here