Jaką matę edukacyjną wybrać dla niemowlaka

Mata edukacyjna to jeden z pierwszych zakupów młodych rodziców tuż po narodzinach dziecka, który jest najlepszą inwestycją w jego rozwój. Stanowi znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu pomiędzy częstym karmieniem, przewijaniem i snem niemowlaka. W sklepach dostępnych jest wiele modeli interaktywnych mat, także takich, które nie są w pełni bezpieczne. Jak zatem wybrać odpowiedni egzemplarz?

Najlepsza pierwsza zabawka

Problemy z rozwojem motorycznym niemowlaków często wynikają z braku możliwości ruchu lub ze spędzania czasu na niewłaściwym podłożu. Fizjoterapeuci i pediatrzy zgodnie twierdzą, że najlepszym miejscem do zabawy dla małego dziecka jest podłoga. Jednak często jest zbyt zimna i śliska, aby maluch czuł się na niej komfortowo i bezpiecznie, szczególnie jeśli wnętrze nie jest wyposażone w dywan lub wykładzinę. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się maty edukacyjne, które można już stosować od trzeciego miesiąca życia.

To właśnie na macie niemowlę ćwiczy swoją pierwszą umiejętność, jaką jest unoszenie główki podczas leżenia na brzuszku. Nie jest tam w żaden sposób ograniczone, ma swobodę ruchu i możliwość obracania głowy, co sprzyja jej prawidłowemu kształtowaniu. Ponadto z maty dziecko nigdy nie spadnie, zatem jest to dla niego w pełni bezpieczne miejsce.

Dobra mata, czyli jaka?

Odpowiednia mata edukacyjna dla niemowlaka powinna być:

  • wykonana z wysokogatunkowych, właściwych dla dzieci materiałów – warto sprawdzić, czy wybrany egzemplarz posiada wymagane atesty,
  • bezpieczna – aby amortyzować każdy upadek,
  • twarda – dziecko nie może się na niej zapadać, ponieważ wówczas wykonywanie jakiegokolwiek ruchu jest utrudnione i może spowodować opóźnienia w zdobywaniu kolejnych umiejętności,
  • nieśliska – w przeciwnym wypadku skutecznie zniechęci dzieci do siadania i raczkowania o czasie,
  • łatwa do czyszczenia – najlepiej, aby można było ją wyprać w pralce i szybko wysuszyć,
  • interaktywna – jednak nie może nadmiernie stymulować, zatem należy wybierać modele z prostymi figurami i kontrastowymi kolorami.

Gdzie kupić?

Na rynku dostępne są różnorodne maty interaktywne. Nie wszystkie jednak posiadają cechy bezpiecznego i odpowiedniego dla niemowlaka produktu. W asortymencie sklepu internetowego Bravis znajdują się jedynie starannie wyselekcjonowane egzemplarze, które we właściwy sposób wspomogą rozwój dziecka. W początkowej fazie będą stanowić jedynie odpowiednie podłoże do spędzania wolnego czasu. Jednak wraz z rozwojem malucha, mogą zamienić się w bardzo atrakcyjny plac zabaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here