Czy Python to dobry język programowania dla dziecka

Naukę programowania warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet w wieku szkolnym. Jednym z najczęściej wybieranych języków jest Python, głównie ze względu na szerokie zastosowanie. Pozostaje jednak pytanie, czy dziecko jest w stanie poradzić sobie z nauką tego języka?

Czym się kierować, wybierając język programowania?

Nauka programowania to bardzo ogólne pojęcie- kluczowy jest bowiem dobór odpowiedniego języka, jakiego będzie uczyło się dziecko. Warto wziąć tutaj pod uwagę dwie kwestie, a mianowicie:

  • możliwości poznawcze i intelektualne kilkulatka,
  • zastosowanie danego języka.

Dzieci w wieku szkolnym chłoną wiedzę niczym gąbka- ich mózg jest jeszcze bardzo plastyczny, zatem łatwiej mu pojąć pewne najważniejsze aspekty programowania. Jednocześnie dziecko potrafi już logicznie myśleć i łączyć ze sobą fakty. Wybierając język programowania, zwróćmy uwagę na jego użyteczność. Nauka ma dać dziecku solidne podstawy do wejścia w świat IT, dlatego poznawanie języków, które mają bardzo wąskie zastosowanie, nie ma większego sensu. Oczywiście, ważny jest też stopień trudności danego języka- nie należy zaczynać od tych zaawansowanych, tak aby pociecha nie zniechęciła się do nauki.

Python dla dzieci – tak czy nie?

Jednym z popularniejszych języków programowania jest Python. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie w świecie IT, a także stanowi swego rodzaju punkt wyjścia do nauki kolejnych języków, a więc i zdobywania nowych kompetencji. Python dla dzieci okazuje się doskonałym wyborem zarówno na początek przygody z programowaniem, jak i w przypadku uczniów posiadających już pewne umiejętności z tego zakresu. Programowanie w Python dla dzieci polecane jest zwłaszcza tym, którzy chcieliby uczyć się przez zabawę. Jest to język odpowiedni dla dzieci w wieku szkolnym, które wykazują zainteresowanie matematyką, informatyką czy po prostu, nauką języków obcych.

Perspektywy rozwoju w IT

Dzieci uczęszczające na kurs programowania chętnie rozwijają swoje umiejętności, tak aby po zakończeniu nauki móc wejść do świata IT. Język Python daje im dobry start i bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Z jednej strony umożliwia dalsze zdobywanie kompetencji poprzez pracę z niego bardziej zaawansowanymi programami, z drugiej strony, znając Python, można rozpocząć pracę na samodzielnym stanowisku. Choć zapisując dziecko na kurs, zwykle nie myślimy jeszcze o jego dalszej karierze, to warto mieć świadomość, jaki wpływ na jej przebieg ma znajomość odpowiedniego języka programowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here