Jak wybrać wannę do łazienki?

Mimo że kabiny prysznicowe są praktyczne i nie zajmują wiele miejsca, to wanny wracają do łask. Panuje na nie moda, bo są synonimem komfortu i pozwalają idealnie wypocząć po trudnym i długim dniu. Ponadto nadają łazience stylowego wyglądu. Czym jednak należy się kierować, wybierając wannę?

Wybierając wannę, trzeba zwrócić uwagę na kilka kryteriów – m.in. materiał wykonania, solidność, jej kształt, wymiary itd. Trzeba pamiętać, że wanna powinna służyć przez wiele lat, dlatego warto zainwestować w dobry model.

Solidne wykonanie

Nikt nie planuje jej wymiany po kilku latach, gdyż zwykle wymaga to poważnego remontu łazienki. Często konieczne jest skuwanie kafelków, problemem jest także znalezienie do niej wymaganych elementów itd. Przede wszystkim powinna być zatem wytrzymała i solidna.

Do wyboru są m.in. wanny akrylowe, stalowe, żeliwne oraz ze sztucznego marmuru. Dwa ostatnie rodzaje są najbardziej odporne i najlepiej się prezentują, ale są też ciężkie i droższe od pozostałych. Marmurowe są ponadto ciepłe w dotyku, gdyż żeliwne mogą budzić dyskomfort podczas kąpieli.

Wanna akrylowa z kolei jest odporna na przebarwienia od kamienia oraz rdzę, można też wybrać model w różnym kształcie, co da wielu użytkowników jest dużą zaletą. Warto zatem określić swoje oczekiwania i potrzeby, aby dopasować do nich odpowiednią wannę.

Kształt – rodzaje wanien

Wanna może być symetryczna lub o nieregularnym kształcie. Asymetryczna zwykle montowana jest w mało ustawnym pomieszczeniu. Lepiej jednak unikać bardzo oryginalnych modeli, gdyż mogą okazać się one niepraktyczne. Jednak regularna klasyczna forma nie w każdym pomieszczeniu się sprawdzi.

Do wyboru są modele w różnych kształtach – m.in. wanny narożne, okrągłe, z obłymi brzegami, prostokątne przyścienne itd. Trzeba wybrać odpowiedni do wielkości konkretnego pomieszczenia. Obecnie modna jest wanna wolnostojąca, ale prezentować się ona może tylko w dużych i przestronnych łazienkach.

Przyścienną można zaś łatwo wpasować w wąskim pomieszczeniu. Wanna narożna sprawdzi się między ścianami, jak wskazuje jej nazwa – w rogu. Zwykle montowana jest w pomieszczeniach kwadratowych lub we wnękach, bo pozwala zaoszczędzić część przestrzeni.

Wanna z prysznicem

Praktycznym rozwiązaniem jest też wanna z prysznicem wyposażona w parawan nawannowy. Jeśli masz niewiele miejsca na wannę, ale doceniasz jej zalety, będzie to najlepszy wybór. Zwykle także osoby niezdecydowane decydują się na montaż wanny z prysznicem. Może ona służyć np. do kąpania dziecka czy do zrobienia szybkiego prania, ale można też się w niej wykąpać i odprężyć w chłodny wieczór.

Decyzja na temat zakupu wanny nie jest prostą kwestią, bo ma ogromny wpływ na dalsze rozplanowanie dostępnej przestrzeni. Jednak wybór modeli jest tak ogromny, że każdy powinien znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie – może okazać się nim wanna narożna, wolnostojąca, model z prysznicem wyposażony w parawan nawannowy itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here