Jak znaleźć pracę w Norwegii

Norwegia staje się kierunkiem emigracji coraz większej liczby Polaków. Norwegowie uchodzą za bardzo uczciwych pracodawców, a system płac jest niezwykle korzystny. Jednak znalezienie godnego zatrudnienia w tym kraju wcale nie należy do najprostszych. Poniższy poradnik powstał z myślą o osobach, które chcą szukać w Norwegii lepszego życia. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed wyjazdem i uzyskaj odpowiedź na pytanie, jak znaleźć pracę w Norwegii.

Praca w Norwegii bez znajomości języka

W Norwegii bardzo ciężko na własną rękę znaleźć stałe i godne zatrudnienie bez znajomości norweskiego. Najlepiej przed wyjazdem poznać przynajmniej podstawy języka. Z czasem, nawet i one mogą nie wystarczyć, jeżeli będziemy chcieli pracować na wyższym i bardziej wymagającym stanowisku. Pocieszeniem w tej kwestii będzie fakt, że Norwegowie dobrze potrafią porozumiewać się po angielsku. Jednak o wiele bardziej docenią pracownika, który potrafi posługiwać się ich ojczystym językiem. Słaby angielski i brak znajomości norweskiego niwelują nasze szanse na znalezienie zatrudnienia praktycznie do zera. Około 80% ogłoszeń o pracę na Norweskim rynku wymaga angielskiego, połowa z nich doceni podstawowy norweski.

Zakwaterowanie w Norwegii

To druga sprawa, którą należy dobrze zaplanować przed wyjazdem do skandynawskiego kraju. Niektórzy norwescy pracodawcy oferują zakwaterowanie, jednak to bardzo rzadkie zjawisko. Przeważnie wolą zatrudnić pracownika, który nie musi obawiać się o to, czy będzie miał gdzie mieszkać. Najczęściej zakwaterowanie jest oferowane w branży hotelarskiej. Jeżeli nie masz rodziny lub przyjaciół, u których możesz się zatrzymać na jakiś czas, aby uniknąć spania w samochodzie, warto o wiele wcześniej zaplanować pobyt.

W Norwegii bardzo popularne jest przeprowadzanie castingów na lokatora. Wymagany jest numer telefonu do pracodawcy lub poprzedniego wynajemcy, który wystawi opinie i referencje. Ktoś, kto dopiero przyjechał do Norwegii, może mieć problem ze znalezieniem osoby, która je wystawi. Wtedy będzie trzeba się napracować, aby podczas castingu przekonać do siebie wynajmującego. Podczas takiego spotkania mogą paść pytania o dzieci, rodzaj dotychczas wykonywanej pracy i zainteresowania. 

Koszty wynajmu mieszkań są bardzo wysokie, zwłaszcza zanim zaczniemy zarabiać w norweskiej walucie. Przeważnie będziemy musieli zapłacić również kaucję, która nierzadko wynosi trzymiesięczny czynsz.

Niezwykle przydatna jest strona finn.no. Znajdziemy tam bardzo dużo ofert wynajmu pokoju, mieszkania, a nawet rozbudowaną bazę ogłoszeń o pracę. Strona jest jednak w języku norweskim, co może utrudnić poszukiwania.

Chcąc ułożyć sobie życie w Norwegii warto, będąc jeszcze w Polsce rozpocząć poszukiwania godnej pracy oraz naukę języka. Zwiększa to nasze szanse na znalezienie godnego zatrudnienia i mieszkania. Początki są ciężkie, ale na szczęście trud i wysiłek włożony w początkowy proces, zostanie zrekompensowany w postaci wysokich zarobków i dodatkowych świadczeń socjalnych.

Jak znaleźć zatrudnienie w Norwegii?

Jeżeli udało Ci się znaleźć zakwaterowanie, a w dodatku znasz już norweski na poziomie komunikacyjnym, skupmy się teraz na kwestii znalezienia pracy. Gdy szukasz jej w ciemno, musisz liczyć się z tym, że pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników, których nie znają, nie znają języka, czy nie mają wszystkich niezbędnych dokumentów. Norweskie agencje pracy również nie są w tej kwestii zbyt pomocne, ponieważ skupiają się w większej mierze na pomocy lokalnym mieszkańcom. Alternatywą będzie zatem skorzystanie z pomocy polskiej agencji pracy. Nie tylko zwiększasz swoje szanse na stałe zatrudnienie. Możesz również otrzymać pomoc w załatwieniu formalności i w procesie poszukiwania pracy. Agencja pracy za granicą polandworkforce.com pomoże Ci w znalezieniu korzystnych ofert pracy jeszcze przed wyjazdem do Norwegii.

W Norwegii liczy się głównie to, co powie o Tobie inny Norweg, dlatego nie ma sensu drukować polskich referencji i certyfikatów. Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy polskiej agencji pracy, pozostaje Ci szukanie jej bezpośrednio, pukając od drzwi do drzwi. Polecamy mozolne, lecz najbardziej skuteczne rozwiązanie, czyli roznoszenie CV (musi być w języku angielskim). Nie warto zrażać się na początku, prędzej czy później ktoś się odezwie. Nie spodziewaj się od razu wysokiego stanowiska na platformie wiertniczej. Szukaj szczęścia w hotelu (oczywiście na recepcji będzie wymagany język) czy jako pomoc kuchenna. Będzie to dobry start i otrzymasz odpowiednio szybko pierwszą wypłatę.

źródło zdjęcia: freepik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here