Ziarenka sativa i indica

Każdy fan wyrobów konopnych wie, jak ważny jest podział pomiędzy odmianami sativa i indica. Określa on profil biochemiczny danej rośliny, której materiał genetyczny zawarty jest w ziarenku kolekcjonerskim. Wielu odbiorców posiada swoje ulubione odmiany w obu kategoriach, a także wśród tak zwanych hybryd. Poniżej przybliżamy ten temat w kontekście zakupu ziaren kolekcjonerskich. Podpowiadamy w czym tkwi różnica pomiędzy odmianami sativa i indica, a także dlaczego warto włączyć do swojej kolekcji różne odmiany hybrydowe. 

Sativa i indica – najważniejsze różnice 

Odmienność sativa i indica ujawnia się już na etapie produkcji nasion. Rośliny, z których się je pozyskuje, mają odmienny wygląd, rozmiar, kształt liści. Również inne cechy taksonomiczne odróżniają te dwie grupy odmian. W wielkim skrócie – nasiona sativa pochodzą z roślin wysokich obrośniętych wąskimi listkami, indica natomiast z roślin niższych, ale bardziej rozłożystych. Ponadto, różnice pomiędzy sativą a indicą mają uzasadnienie geograficzne – wynikają z odmiennych regionów, w których rośliny te się rozwijały.

Odmiany hybrydowe oraz ich wartość kolekcjonerska 

Oprócz pochodzących z różnych regionów świata odmian sativa i indica, popularne są także rozmaite ich połączenia. Krzyżówki mniej i bardziej eksperymentalne powstają mniej więcej od połowy XX wieku. Ich popularność dość szybko wzbiła się na wysoki poziom, dorównując czystym odmianom sativa lub indica. Hybrydy mogą w różnym stopniu łączyć geny sativy oraz indici – często są to proporcje 50 na 50%; znajdziesz także odmiany z przewagą na korzyść jednej ze stron. 

Ponadto odmiany hybrydowe mają olbrzymią wartość kolekcjonerską. Są to odmiany często wybierane i włączane do kolekcjonerskich gablot. Popularność hybryd idzie w parze z ich rosnącą podażą. Każdego roku przybywa nowych, mniej i bardziej interesujących, połączeń genetycznych, w wyniku których powstają nowe odmiany. Warto śledzić nowości oferowane w sklepach konopnych i seedbankach oraz na bieżąco wybierać te ziarenka, które rozbudzą Twoją ciekawość. 

Zamawianie nasion kolekcjonerskich 

Zakup nasion kolekcjonerskich powinien być przemyślany. Te niewielkich rozmiarów produkty nie są szczególnie drogie, jednak cena niektórych ziaren może przekroczyć próg 100, a nawet 200 zł. Zdecydowana większość mieści się jednak w przedziale 20-80 zł. Warto przy tym podkreślić, że żywotność ziarna jest bardzo długa – mogą przetrwać w Twojej kolekcji nawet ponad 10 lat, jeśli tylko będziesz je przechowywać w warunkach hermetycznych. 

Nasiona marihuany warto zamawiać wyłącznie u uznanych i certyfikowanych dostawców. Do takich należy Tanie Sianie, w którego ofercie znalazły się ziarenka produkowane przez największe światowe seedbanki. Znajdziesz najpopularniejsze odmiany, takie jak: Big Bud, AK47, Amnesia Haze, Purple Haze czy Girl Scout Cookies. Oferta Tanie Sianie powiększa się systematycznie, obejmując coraz więcej nowo powstających odmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here