Właściwości i zastosowanie oleju lnianego

Jednym z najpopularniejszych olejów używanych w kuchni, jest olej lniany. Nasiona lnu zawierają aż 45% tłuszczu, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, których nasz organizm sam nie wytwarza i muszą być mu dostarczane z zewnątrz. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomocne są choćby w utrzymywaniu cholesterolu LDL i HDL w normie. Jakie jeszcze właściwości posiada olej lniany? O tym podpowiada przedstawiciel sklepu internetowego https://niwki.pl/.

Niezwykle właściwości oleju lnianego

Olej ten jest ceniony głównie ze względu na właściwości obniżające zły cholesterol. Jednakże wpływa on pozytywnie ogólnie na metabolizm cholesterolu i może podnosić poziom HDL2, który jest typem dobrego cholesterolu. Spożywanie oleju lnianego może zapobiegać nawet miażdżycy. Ponadto wielonienasycone kwasy tłuszczowe są budulcem błon we wszystkich komórkach ludzkiego ciała i biorą udział w stymulowaniu procesów życiowych. Między innymi odpowiadają za regulację ciśnienia tętniczego krwi, układu sercowo-naczyniowego czy nawet obwodowego układu nerwowego. Zatem osoby z problemami sercowymi czy nerwowymi powinny korzystać właśnie z tego oleju, aby im zapobiegać.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym poprawiają też funkcjonowanie układu pokarmowego, nerek, układu oddechowego, a nawet narządów rozrodczych. Przy ich niedoborach można odczuć choćby większą podatność na infekcje. Oprócz tłuszczy w oleju lnianym znajduje się duża ilość witaminy E, czyli witaminy młodości. Regularne jej zażywanie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby wieńcowe.

Jak używać olej lniany?

Olej lniany świetnie sprawdza się w kuchni, ale i w kosmetyce. Z uwagi na jego właściwości nie można go stosować do smażenia. Jednak stanowi on idealny dodatek do sałatek, jako baza sosów czy też do okraszania gotowanych potraw. Jako kosmetyku można go używać wielofunkcyjnie. Przede wszystkim świetnie sprawdzi się w metodzie olejowania włosów. Wystarczy na suchych włosach rozprowadzić kilka łyżek oleju i odczekać co najmniej godzinę, aż wsiąknie i nasyci włosy, a potem zmyć go szamponem, aby uzyskać efekt pięknie błyszczących i nawilżonych włosów. Ten typ oleju sprawdzi się w pielęgnacji twarzy jako olej do zmywania makijażu lub olej zamykający całą pielęgnację. Zmyć makijaż można po prostu przez nałożenie dozy oleju na twarz i masowanie kolistymi ruchami, a potem zebranie oleju mokrą szmatką. Natomiast zamiast kremu do twarzy można użyć kropli oleju i rozprowadzić go na całej twarzy.

Zainteresował Cię olej lniany? Znajdziesz go na https://niwki.pl/produkt/olej-lniany/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here