Brak upragnionego dziecka to problem, który dotyka coraz więcej par. Niepłodność może mieć różne podłoże i nie zawsze jest wyrokiem. Często wystarczy wsparcie lekarza i nowoczesnych narzędzi, takich jak test na płodność, żeby starania o potomka wreszcie przyniosły skutek. Co zrobić, żeby spełnić swoje marzenie o zostaniu rodzicami? Jedną z metod, która może ułatwić niepłodnej parze zajście w ciążę, są nowe generacji testy płodności. Czym są, jak działają i jak je stosować, żeby uskutecznić staranie o maluszka?

Jak działa test na płodność?

Testy płodności mogą pomóc zmagającej się z niepłodnością parze w spełnieniu marzenia o dziecku. W jaki sposób? Otóż dostępne a aptekach testy pozwalają przeprowadzić badanie płodności w domowych warunkach i w ten sposób ustalić najlepszy na poczęcie termin współżycia. Kobieta jest bowiem płodna jedynie przez krótki czas w miesiącu i kłopoty z zapłodnieniem mogą wynikać z faktu, że do zbliżenia dochodzi w niewłaściwym momencie. Żeby zwiększyć szansę na poczęcie, należy doprowadzić do współżycia w czasie owulacji. Tę nie zawsze da się stwierdzić na podstawie samopoczucia, a tym bardziej – kalendarza. Większość kobiet ma nieregularne cykle, które dodatkowo ulegają przesunięciu pod wpływem choroby, stresu czy silnych emocji. Przeprowadzając test płodności na próbce moczu, kobieta może mieć stuprocentową pewność, czy w danym dniu jest płodna, czy nie. To spore ułatwienie dla par, które intensywnie starają się o potomka i chcą jak najszybciej zostać rodzicami.

Test płodności – jak go stosować?

Jak zastosować test płodności jako metodą wsparcia dla pary zmagającej się z niepłodnością? Istnieją dwie możliwości. W pierwszej kolejności z badania płodności powinna skorzystać kobieta. Na podstawie testu owulacyjnego da się określić dni płodne, by współżyć w czasie największej płodności. Testy najlepiej przeprowadzić w okresie spodziewanej owulacji i współżyć kiedy ten wskaże dni płodne. Na podstawie powtarzanych co miesiąc testów da się dokładnie ustalić czas owulacji i jeszcze zwiększyć szansę na spłodzenie potomka. Jeśli mimo zbliżeń w trakcie dni płodnych, wciąż nie doszło do zapłodnienia, może to oznaczać, że problemy z niepłodnością leżą po stronie mężczyzny lub że mają one inne, bardziej skomplikowane podłoże. Aby sprawdzić stan swojej spermy, mężczyzna może wykonać domowe badanie płodności – jeśli jego wynik będzie niepokojący, najlepiej, by para wspólnie wybrała się do lekarza.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z kliniki leczenia niepłodności GynCentrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here