Edukacja dziecka przebiega etapowo – od kiedy jednak można ją zacząć i jakie są jej główne formy? Oczywistym jest, że przyswajanie wiedzy rozpoczyna się już w pierwszych miesiącach życia. Na rodzicach spoczywa zatem olbrzymia odpowiedzialność.

To, co dziecko wyniesie z domu będzie potem rzutowało na cały proces socjalizacji. Pierwsze informacje przyswajane przez malucha powinny mieć łatwą do przyswojenia formę. Nic dziwnego, że obecnie promowany jest model nauki przez zabawę – zwłaszcza dla kilkulatków. Czasopismo „Abecadło” doskonale wpisuje się w ten trend.

Proces edukacyjny, proces poznawczy

Abecadło – czasopismo to jest wydawane w formacie comiesięcznym, a treści w nim zawarte są zgodne z podstawą programową dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki temu, że jest ono również w domu stymulowane pod względem rozwoju intelektualnego jego adaptacja do warunków w dalszym okresie przebiega znacznie sprawniej. Treści, które można znaleźć w czasopiśmie „Abecadło” są dostosowane do sposobu, w jaki kilkuletni maluch pojmuje świat. Dziecko zyskuje nie tylko nową wiedzę, ale również pewność siebie – niezbędną, by utrzymywać zdrowe relacje z rówieśnikami. W miesięczniku znajdują się zadania z zakresu:

  • nauki pisania poszczególnych liter;
  • nauki liczb oraz liczenia (zadania matematyczne są oczywiście dopasowane do możliwości kilkulatków)
  • nauki języka angielskiego;
  • nauki poprawnej artykulacji;

Czasopismo zatem, choć przeznaczone dla dzieci może pomóc rodzicom w lepszym zrozumieniu ich pociech. Ponadto poszczególne kategorie mogą być pomocne w zdiagnozowaniu – na wczesnym etapie ewentualnych problemów natury edukacyjnej. Kącik logopedyczny to doskonały sposób na to, by ćwiczyć wymowę zarówno z dziećmi, które nie mają żadnych problemów z artykulacją, jak i z tymi, u których stwierdzono pewne nieprawidłowości. W ten sposób zabawa może mieć także charakter terapeutyczny (który oczywiście należy uzupełnić o kompleksowe działania na tym polu).

Nauka poprzez zabawę

Nie brakuje w „Abecadle” czasopiśmie wesołych piosenek, zagadek i konkursów cyklicznych, jak i całorocznych, czy to plastycznych czy też literackich. Czasopismo „Abecadło” jest tak skonstruowane, by zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i pierwszoklasiści znaleźli w nim coś dla siebie. Obok komiksów znajdują się zatem opowiadania – w takiej postaci nauka czytania to naprawdę świetna rozrywka. Sekcje takie jak „odpowiedzi na ciekawe pytania”, jak i „ciekawostki geograficzne” pomagają rozbudzić w maluchach dociekliwość, natomiast wyobraźnię dziecka z pewnością może rozwinąć historyjka obrazkowa do samodzielnego opowiadania. Na drodze do wiedzy towarzyszą maluchom sympatyczni bohaterowie – myszka Zuzia oraz lew Leon. Malowanki w miesięczniku edukacyjnym są drukowane na offsetowym papierze – dzięki temu nawet leworęczne dzieci nie rozmazują swoich prac.

Korzyści z nauki przez zabawę dla rozwoju dziecka można zauważyć na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w takiej formie łatwiej jest zadbać o to, by dziecko:

  • wyrobiło w sobie regularne nawyki;
  • stało się bardziej dociekliwe;
  • rozwinęło w sobie nowe zainteresowania;

Czy jednak czasopismo „Abecadło” może zastąpić naukę w przedszkolu? Zdecydowanie jest to dobra forma uzupełniająca edukację, nie należy jednak zapominać, że przedszkole zapewnia maluchowi nie tylko dostęp do wiedzy, ale przede wszystkim do socjalizacji, nauki zachowań społecznych, wspólnej zabawy z rówieśnikami. Oczywiście „Abecadło” jest dobrym narzędziem dla rodziców, którym leży na sercu jak najpełniejszy rozwój dziecka, ale nie może być substytutem kontaktów społecznych. Zaletą miesięcznika jest jego kompleksowa i interaktywna forma przy jednocześnie niskiej cenie. Magazyn jest dostępny w prenumeracie, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o jego regularnym zakupie – wystarczy zdecydować się na odpowiedni rodzaj płatności.

Czasopismo Abecadło dostępne jest na Prenumerata.ruch.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here