Sezon grypowy

Sezon zimowy to czas, gdy łatwo o przeziębienie. Warto wtedy szczególnie dbać o zdrowie, ciepło się ubierać i starać się zapobiec zakażeniu grypą. Co jednak w sytuacji, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby? Jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia?

Najczęstsze objawy grypy

Często zdarza się, że chorzy bagatelizują grypę i myślą, że to zwykłe przeziębienie. Przeziębienie jednak zazwyczaj nie pojawia się tak gwałtownie i nagle, zwykle już kilka dni wcześniej możemy poczuć się słabiej. Podczas grypy występuje podwyższona temperatura, która często przekracza 38°C. Dodatkowo przy przeziębieniu najczęściej chory ma katar, chrypę i ból gardła, nie doświadcza natomiast bóli mięśniowo-stawowych. Grypa to choroba, która przychodzi nagle, gwałtownie i “zwala z nóg”. Towarzyszy temu ogólne poczucie rozbicia, męczący kaszel i brak chęci na podjęcie jakichkolwiek aktywności.

Jak można zarazić się grypą i jak długo zaraża chory na grypę?

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Można się nim zarazić, gdy osoba chora kicha przy nas, kaszle lub nawet tylko mówi. To jednak nie jedyne możliwe sposoby zarażenia się. Zachorować można również poprzez kontakt z przedmiotami, które dotykały osoby chore, jak np. klamki w drzwiach. Jeśli chory na grypę podczas kaszlu zasłaniał usta dłonią, po czym dotknął klamki, wystarczy, że niedługo po tym osoba zdrowa dotknie tej samej powierzchni, a następnie przyłoży dłoń do twarzy.

Jeśli chodzi o okres inkubacji wirusa grypy, zwykle trwa to od 1 do 2 dni zanim wystąpią pierwsze objawy. Uznaje się, że dorośli zarażają inne osoby w otoczeniu przez około 6 dni, gdzie okres zarażania zaczyna się 1 dzień przed wystąpieniem objawów i trwa przez kolejne 5 po wystąpieniu. Niemniej w przypadku dzieci są one w stanie zarażać dłużej niż osoby dorosłe. Okres zarażania może trwać tu nawet około 10 dni.

Co zrobić po przebytej grypie?

Oczywiście gdy tylko czujemy się chorzy należy skierować się do lekarza. Specjalista powinien zobaczyć, co nam dolega, przepisać odpowiednie leki i wydać zalecenia. Natomiast warto też rozważyć wykonanie odpowiednich badań po przejściu choroby, szczególnie jeśli mamy słabą odporność lub ciężko przechorowaliśmy grypę. Można wtedy wykonać badania krwi w odpowiednim laboratorium. Takie usługi wykonuje np. przychodnia Toruń – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie „Doktor”. Poza laboratorium w przychodni wykonuje się pogłębione analizy stanu pacjenta i leczy się z pomocą komory hiperbarycznej. Wśród pozostały usług jest wykonywanie różnego rodzaju zabiegów, wnikliwych badań, jak również USG Toruń. Wybierając przychodnię, w której będziemy chcieli wykonać badania po przejściu grypy lub dotkliwego przeziębienia dobrze jest wybrać placówkę, w której specjaliści kompleksowo zajmują się pacjentem.

Grypa to poważna choroba, której nie można bagatelizować, bo może to doprowadzić do różnego rodzaju powikłań. Należy bardzo dokładnie obserwować swój organizm, żeby wykluczyć możliwe konsekwencje niedoleczonej grypy lub przeziębienia i warto rozważyć wykonanie dodatkowych badań po przebyciu choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here