Radca prawny a adwokat - jaka jest różnica

Niestety w Polsce w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czy różni się radca prawny od adwokata. Choć na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, to oba zawody nie są identyczne, osoby, które je wykonują mają różne uprawnienia.

Radca prawny

Kancelaria radcy prawnego może reprezentować nas w sądzie oraz w urzędach. Do kompetencji radcy prawnego należy sporządzanie pism, umów, opinii prawnych, aktów itp. Choć ma on nieco mniejsze uprawnienia od adwokata, bo nie może być obrońcą w sądzie, to jest bardzo pomocny i bardzo często chroni nasze interesy w sądzie. Radcy prawni występują w sądach dużo częściej, niż mogłoby się to wydawać. Oczywiście nie każda kancelaria radcowska będzie godna uwagi, pamiętajmy, aby wybierać specjalistów naprawdę wysoko wykwalifikowanych, którzy specjalizują się w danych dziedzinach prawa. Przykładowo kancelaria radcaprawny-trojmiasto.pl Natalia Zielmachowicz oferuje usługi z zakresu rozwodów oraz rozliczania podatków marynarzy i ich rodzin, chodzi o unikanie podwójnego lub nadmiernie wysokiego opodatkowania – rzecz jasna w ramach prawa. Radca Natalia Zielmachowicz ma duże doświadczenie w tego typu sprawach, dlatego bez wątpienia można jej zaufać.

Adwokat

Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze, ale również obroniła aplikację. Dzięki temu otrzymała odpowiednie uprawnienia i może występować w sądzie, jako nasz obrońca. Warto zdecydować się na taką współpracę, gdy czeka nas długi i skomplikowany proces. Adwokat również udzieli nam fachowej porady prawnej i będzie reprezentować nas w sądzie.

Podsumowując, warto zdawać sobie sprawę z tego, że radca prawny to nie tylko doradca, ma dużo szersze kompetencje, co więcej coraz częściej mówi się o zrównaniu zawodu radcy i adwokata, ponieważ różnią się między sobą w niewielkim stopniu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wsparcie adwokata czy radcy prawnego, pamiętajmy, aby nie wybierać specjalisty w ciemno i wcześnie doradzić się znajomych, kogo warto zatrudnić. Trzeba mieć na uwadze też to, że każdy radca i adwokat specjalizuje się w innej dziedzinie prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here