PIT-36L w 2020 roku

PIT-36L zdobywa dosyć dużą popularność wśród podatników. Coraz większa grupa przedsiębiorców zastanawia się nad tym sposobem rozliczenia. W mediach pojawiają się jednak różne rodzaje doniesień, o potencjalnych kontrolach i tak zwanym „teście przedsiębiorcy” oraz możliwych zmianach w PIT-36L. Czego więc faktycznie mogą spodziewać się podatnicy PIT-36L w 2020 roku?

PIT-36L zasady i informacje podstawowe

Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą (lub odpowiednio działy specjalne produkcji rolnej), opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych – czyli na zasadach podatku liniowego. Formularz PIT-36LS jest natomiast przeznaczony dla podatników będących przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na wyżej wskazanych zasadach.

Test przedsiębiorcy i plany ustawodawcy

Ustawodawca miał wprowadzić specjalny system kontroli osób samozatrudnionych (na przykład w formie jednoosobowych działalności gospodarczych), które korzystają z rozliczenia podatkiem liniowym. Dzięki temu rozwiązaniu Ministerstwo Sprawiedliwości miało sprawdzać, kto jest „prawdziwym” przedsiębiorcą, a kto korzysta z tej formy rozliczenia i opodatkowania tylko w celu unikania podatków lub obniżania ich wartości. Przede wszystkim chodziło o uniemożliwienie opodatkowania podatkiem liniowym, w przypadku jeżeli przedsiębiorca współpracował z jednym podmiotem (tak, jakby miał jednego pracodawcę). Po zapowiedziach wprowadzenia testu przedsiębiorcy w 2019 lub 2020 roku, na rynku pojawiło się bardzo wiele obaw oraz negatywnych ocen i komentarzy zarówno przedsiębiorców, jak i specjalistów. Po tym, Ministerstwo Finansów zaczęło zapewniać, że kontroli tzw. testu przedsiębiorców nie będzie. Rynek został uspokojony. Obecnie pojawiają się jednak informacje, że Ministerstwo nie planuje specjalnych kontroli jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak ma w planach uszczelnianie systemu kwalifikacji podmiotów do jednoosobowych pozarolniczych działalności gospodarczych. Co za tym idzie – w praktyce kontrole najprawdopodobniej się pojawią. W jakim zakresie – tego na pewno jeszcze nie wiadomo i należy obserwować aktualne komunikaty Ministerstwa.

PIT-36L

Twój e-PIT w 2020 roku

Jedną z zapowiadanych nowości dla podatników podatku PIT-36L ma być natomiast wprowadzenie nowej formy rozliczenia dla nich, w systemie Twój e-PIT. Dzięki pracy Krajowej Administracji Skarbowej, od przyszłego roku na podatników mają czekać przygotowane w Twój e-PIT deklaracje podatkowe. Zeznania te powstawać będą na podstawie znanych urzędom danych i z założenia mają prowadzić do tego, żeby w przyszłości podatnicy nie musieli samodzielnie wypełniać zeznań podatkowych wcale. Należy jednak pamiętać, że system dopiero rusza – a źródła wiedzy Twój e-PIT są ograniczone, a nawet czasami mogą wykazywać się błędami. Dlatego, przed podjęciem decyzji o niepodejmowaniu żadnych działań warto przypomnieć, że podatnik może taki dokument sprawdzić, edytować lub odrzucić. Może również złożyć samodzielnie inną deklarację (na przykład w formie e-deklaracji za pomocą specjalnej aplikacji PIT online, czy programu do wypełniania PIT). Korzystanie z systemu Twój e-PIT w żadnym wypadku nie jest obowiązkowe. Złożenie indywidualnego PIT-36L ma również pierwszeństwo, przed deklaracją przygotowaną w Twój e-PIT. Dlatego, jeżeli podatnik chce rozliczyć się samodzielnie, nie musi jednocześnie odrzucać PIT-36L stworzonego w systemie Twój e-PIT – jego indywidualny PIT i tak będzie miał pierwszeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here