U każdej kobiety początek ciąży może przebiegać w zupełnie odmienny sposób. Decyduje o tym wiele czynników, między innymi fakt, czy przyszła mama spodziewa się pierwszego, czy też kolejnego dziecka. Niektóre panie szybko dostrzegą wczesne oznaki, z kolei u innych zidentyfikowanie ich zajmie nieco więcej czasu. Co ważne, objawy ciąży u pewnej grupy kobiet mogą pojawiać się regularnie, natomiast w przypadku innej nie wystąpią wcale – ani na początku, ani w późniejszych fazach. Warto wiedzieć, że symptomy świadczące o stanie błogosławionym mogą mieć różny charakter i nasilenie. W pewnych przypadkach wczesne objawy ciąży bardzo łatwo przeoczyć bądź pomylić z przeziębieniem, grypą, czy zatruciem pokarmowym albo niektórymi dolegliwościami dnia codziennego – na przykład przemęczeniem. Zatem jakie sygnały wysyłane przez organizm mogą świadczyć o ciąży?
Brak miesiączki – główna oznaka zapłodnienia
Pierwszym objawem, który przychodzi do głowy, gdy myśli się o ewentualnej ciąży jest zatrzymanie miesiączkowania. Trzeba jednak mieć świadomość, że symptom ten może być mylący. Wszystko przez to, że nawet gdy kobieta jest w ciąży, w planowanym terminie miesiączkowania może wystąpić tak zwane krwawienie implantacyjne.
Nadwrażliwość piersi – ten objaw może świadczyć o ciąży
W początkowej fazie ciąży bardzo często zmiany pojawiają się również w obrębie piersi. Stają się one większe, cięższe i nabrzmiałe. Są wyczulone na dotyk, przez co przyszłe mamy muszą borykać się z częstym bólem piersi. W wielu przypadkach na ich powierzchni uwidaczniają się niewielkie żyłki, a obszar wokół sutków przybiera ciemniejszą barwę.
Nudności i wymioty – początkowy zwiastun ciąży
Wymioty oraz nudności mogą być uporczywe przede wszystkim dla kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka. Mdłości najczęściej pojawiają się rano lub wieczorem i niekiedy trwają nawet kilka godzin. Tym symptomom towarzyszy zwykle ból podbrzusza oraz biegunka.
Wrażliwość na zapachy – jeden z wczesnych symptomów ciąży
Na początku ciąży u wielu kobiet wyostrza się węch. W efekcie są wrażliwe na zapachy bardziej niż dotychczas. Aromaty, które dotąd były dla nich przyjemne, nagle im przeszkadzają i wywołują dyskomfort. Dla większości ciężarnych najbardziej irytujący jest zapach świeżo zmielonej kawy, surowego mięsa, intensywnych perfum, czy dymu papierosowego.
Ciągłe zmiany nastroju jako pierwsza oznaka ciąży
Typową przypadłością dotykającą kobiety w ciąży jest huśtawka nastrojów. W takiej sytuacji nie powinno dziwić szybkie przechodzenie z jednego stanu w drugi – od radości po smutek, czy od wzruszenia po strach. Na wahania nastroju mają wpływ przede wszystkim hormony.
O jakich innych wczesnych objawach ciąży warto wiedzieć?
Zaprezentowane powyżej dolegliwości to najczęściej pojawiające się, choć nie jedyne, pierwsze oznaki ciąży. W analogiczny sposób można interpretować następujące sygnały:
- bóle brzucha i pleców,
- zmiany w upodobaniach smakowych,
- ciągłe zmęczenie, osłabienie i senność,
- brak sił do działania,
- częste oddawanie moczu,
- podwyższona temperatura ciała,
- zgaga,
- omdlenia i zawroty głowy,
- zaparcia oraz wzdęcia,
- przebarwienia i inne zmiany skórne.
W jaki sposób można potwierdzić ciążę?
Jest kilka metod potwierdzenia ciąży. Po zaobserwowaniu u siebie charakterystycznych objawów większość kobiet w pierwszej kolejności decyduje się na wykonanie domowego testu ciążowego – strumieniowego lub płytkowego. Są one łatwo dostępne, przede wszystkim w aptekach, cechują się także dość wysoką wiarygodnością. Jednak nie dają stuprocentowej pewności. Taką może zagwarantować jedynie wizyta u ginekologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie w stanie potwierdzić albo wykluczyć ciąże.
Źródło zdjęć: freepik.com