Ból kości piszczelowej to dość częsta dolegliwość, która spotyka niemal każdego. Są na nią narażone szczególnie osoby aktywne, które regularnie uprawiają jakiś sport. Jednak intensywne ćwiczenia nie są jedyna możliwa przyczyną bólu piszczeli. Sprawdź, w czym może tkwić problem, aby uniknąć tej bolesnej dolegliwości.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-piszczeli-biegania-chodzenia-sa-mozliwe-przyczyny/
Ból piszczeli a obuwie
Ból piszczeli zdarza się niemal każdemu. Jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej, niestety, sami jesteśmy za niego odpowiedzialni. Doprowadzamy do niego wybierając nieodpowiednie obuwie. Niestety, wciąż głównym priorytetem jest jego prezencja, atrakcyjny wygląd, a nie ergonomiczna konstrukcja, wygoda i zdrowie naszych stóp i nóg. Najczęściej ból kości piszczelowej pojawia się u osób, chodzących długo w japonkach oraz butach na obcasie. Oba te typy obuwia są skonstruowane w ten sposób, że stopa i cała noga znajdują się w nienaturalnej pozycji, co zaburza prawidłowy proces chodzenia.
Ból piszczeli a sport
Drugą najczęstszą przyczyną bólu kości piszczelowej jest przeforsowanie z powodu intensywnego treningu. Ból pojawia się również wówczas gdy trening jest źle rozplanowany. Główną przyczyna jest brak odpowiedniej, długiej rozgrzewki, która przygotowuje organizm to większego wysiłku. Rozgrzewka to najważniejsza część treningu, która minimalizuje ryzyko kontuzji.
Bóle kości piszczelowej pojawiają się także wtedy, kiedy trening jest zbyt intensywny lub wykonywane ćwiczenia są zbyt gwałtowne. Należy pamiętać o tym, że podczas treningu konieczne są przerwy, natomiast po treningu powinniśmy zapewnić organizmowi czas na regenerację. W przeciwnym razie przeciążenie sprawi, że przytrafi się kontuzja, ból. Zadbajmy też o warunki, w jakich trenujemy, a więc o odpowiednią nawierzchnię i dobrze dobrane obuwie sportowe.
Nieprzestrzeganie tych podstawowych zasad zdarza się szczególnie często osobom trenującym amatorsko. To one najczęściej borykają się z syndromem napięcia przyśrodkowej strony piszczeli, zespołem przedziału powięziowego i zmęczeniowym złamaniem kości piszczelowej.
Przeczytaj też: http://www.dessire.pl/prawidlowy-pomiar-cisnienia/