Każdy człowiek na drodze swojego życia musi podjąć decyzję dotyczącą zawodu jaki będzie wykonywać w przyszłości. Jedni dokonują tej decyzji jeszcze przed szkołą średnią kierując się na edukację w technikach lub szkołach zawodowych, inni wybierają drogę liceów ogólnokształcących, by następnie udać się na studia. Cały problem z wyborem odpowiedniego dla nas zawodu polega na tym, iż decyzję podejmujemy w bardzo młodym wieku, kiedy mamy niewielkie doświadczenie życiowe. Z pomocą mogą przyjść jednak poradniki, prezentujące najbardziej dochodowe zawody w Polsce. Dzięki nim dowiemy się jaką ścieżkę kariery wybrać, by w przyszłości nie cierpieć na brak gotówki.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Niesłabnącą popularnością i niesłabnącym zapotrzebowaniem na rynku pracy cieszą się programiści wszystkich specjalizacji. Niezależnie od znanego języka programowania nie mają oni większych trudności ze znalezieniem zatrudnienia, chociaż zaznaczyć trzeba, iż najbardziej poszukiwani są specjaliści od języka Java ze względu na skalę jej użycia. Będąc programistą z pewnością nie można narzekać na niskie zarobki, ani, tym bardziej, na brak ofert pracy.

Drugą branżą, również powiązaną z informatyką, jest specjalista od bezpieczeństwa informatycznego. W tym przypadku możemy liczyć na nawet większe zarobki niż programiści. Do tej pory kwestiami bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zainteresowane były wyłącznie firmy finansowe, telekomunikacyjne oraz niektóre instytucje państwowe. Obecnie, ze względu na rosnące wyzwania i zagrożenia płynące z sieci, które dotykają różnych podmiotów gospodarczych, zainteresowanie tego rodzaju pracownikami wykazują też koncerny z wielu innych branż. Znaczenie cyberbezpieczeństwa, przynajmniej w ciągu najbliższych lat, będzie rosnąć, a to oznacza brak problemów ze znalezieniem pracy oraz wysokie (i wciąż rosnące) zarobki.

Wraz z rozwojem kontaktów międzynarodowych w biznesie poszukiwane są osoby biegle władające językami obcymi. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy języków skandynawskich. Na największe zarobki mogą jednak liczyć absolwenci takich kierunków jak filologia chińska, czy japonistyka. Pamiętajmy też, że większa liczba znanych języków przekłada się na wyższe zarobki. Warto podążać tą drogą i pamiętać, iż dziś znajomość angielskiego nie jest atutem, ale podstawowym wymogiem. Znajomość języków może nie tylko ułatwić znalezienie nam dobrze płatnej pracy (np. jako tłumacz), ale także podwyższyć naszą pensję w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.

Na brak ofert pracy i niskie zarobki nie będą mogli narzekać również kierownicy ds. projektów kluczowych, czyli key account managerowie. Poszukiwani będą zwłaszcza w działach marketingowych firm farmaceutycznych, najczęściej ze specjalizacjami immunologia i onkologia.

Niezależnie od tego, na jaki wariant rozwoju edukacyjnego i zawodowego się zdecydujemy pamiętajmy, że mamy obecnie do czynienia z najniższym poziomem bezrobocia w historii Polski po 1989 r. Wiele wskazuje na to, iż w najbliższych latach na rynku warunki dyktować będą pracownicy, a nie pracodawcy. Co za tym idzie, wynagrodzenia we wszystkich sektorach powinny rosnąć. A liczba najlepiej płatnych zawodów w Polsce będzie rosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here