Wydaje się, że taki układ kiedy praca jest jednocześnie pasją jest wręcz wymarzony. Wiele osób marzy o tym by się realizować zawodowo korzystając ze swojej pasji. Jak mówi pewne znane powiedzenie ,,Jeśli praca będzie Twoją pasją to nie przepracujesz ani jednego dnia”. Jednak czy faktycznie tak jest? Czy warto łączyć te dwie rzeczy ze sobą? Czy da się nie odbierać pracy z pasji jako klasycznej pracy? Czy to, że pracujemy wykorzystując w tym celu swoją pasję, faktycznie sprawia, że nie pracujemy?

Praca – pasja czy obowiązek? Czy warto łączyć pasję z pracą?

Nie lubisz swojej pracy to ją zmień.

Jeśli po prostu nie lubisz swojej pracy i codziennie zastanawiasz się co tam robisz, to rzeczywiście najwyższy czas pomyśleć o zmianie tego miejsca na inne. Przychodzi Ci na myśl zarabianie na własnym biznesie, na swojej pasji. Super, ale weź pod uwagę, że nie każdy nadaje się do tego by prowadzić firmę. To wcale nie jest takie łatwe, jak wielu myśli. Własny biznes wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale i dużej samodyscypliny.

Czy na Twojej pasji da się solidnie zarobić?

Zarabianie na pasji nie jest usłane różami. Spójrzmy prawdzie w oczy, ta sztuka udaje się niewielu. Najpierw sobie odpowiedź na pytanie, czy na Twojej pasji w ogóle da się zarabiać. Nie oszukujmy się, na układaniu pasjansa czy rozwiązywaniu krzyżówek majątku nie zbijesz. Następnie czas na kolejną kwestię, którą trzeba dobrze przemyśleć, a mianowicie jaką masz wiedzę i umiejętności by móc na nich zarabiać. Fakt, wiele rzeczy da się przekuć w pieniądze, ale nie wszystko jest proste do zrealizowania. Aby móc w ogóle się za to zabrać za zarabianie na pasji, najpierw musisz mieć solidną poduszkę finansową, która pozwoli Ci przetrwać pierwsze trudne miesiące.

Praca z pasją to szczęście ale…

Oczywiście fantastycznie jeśli praca daje nam poczucie spełnienia, jeśli zabieramy się do niej z przyjemnością i energią. Gdy możemy się realizować zawodowo i jednocześnie zarabiać na tym, co kochamy lubić najbardziej. To prawdziwe szczęście. Nie mniej zastanów się czy taka praca na dłuższą metę nie zniszczy Twojej pasji. Co zrobisz, gdy przyjdzie wypalenie? Czy da się na dłuższą metę pracować korzystając ze swojej pasji? Klienci, którzy będą Ci się trafiać będą naprawdę różni. Część z nich będzie Cię tak mocno irytować, że będziesz mieć dość tej pracy. Po takich sytuacjach może stać się tak, że pasja którą tak uwielbiałeś przestanie nią być. Zechcesz to rzucić i zostaniesz bez pasji i bez pracy. Wielu o tym nie myśli, ale praca z pasji potrafi tak samo solidnie zmęczyć jak ta zwyczajna.

To nie bajka

To samo może się stać gdy jednak biznes z pasji nie wypali, a Ty zostaniesz z niezapłaconymi rachunkami. W takiej sytuacji można stracić serce do swojej pasji. Jeśli naprawdę chcesz na niej zarabiać musisz przygotować się na… ciężką pracę i możliwą porażkę. Pamiętaj, co innego nasze wyobrażenia, a co innego rzeczywistość.

Najlepiej jest wtedy kiedy rozgraniczamy swoje życie zawodowe od tego prywatnego. Gdy praca pozostaje sposobem na zarabianie pieniędzy, a pasja jest tym co nas relaksuje i pozwala ładować akumulatory do dalszej pracy. Rzecz jasna nie musisz wykonywać pracy, której nie lubisz bo to na dłuższą metę jest nie do zniesienia. Po prostu znajdź najbardziej optymalny dla siebie kompromis. Wykonują pracę, którą lubisz ale zostaw też sobie czas na pasje nie związane z zarabianiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here