Po latach fascynacji tworzywami sztucznymi i betonem znów do łask powraca drewno. Coraz chętnie otaczamy się drewnianymi przedmiotami nie tylko w swoich domach i mieszkaniach. Zdecydowanie do łask powracają także drewniane meble ogrodowe, tarasowe i balkonowe oraz drewniane ogrodzenia. Lite drewno musi zostać odpowiednio zabezpieczone.

Szczególnego zabezpieczenia wymagają te elementy drewniane, które będą znajdować się na zewnątrz. Muszą one bowiem zostać zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Wybór preparatów do malowania drewna zarówno tego na zewnątrz jak tez przedmiotów używanych wewnątrz jest bardzo duży. Możemy wykorzystać między innymi wosk, lakier lub lakierobejcą. Drewniane powierzchnie możemy także pomalować farbą olejną. 

Dlaczego warto wybrać farbę olejną?

Farba olejna do drewna zaliczana jest do farb rozpuszczalnikowych. Idealnie nadaje się do malowania tych przedmiotów z drewna, które będziemy użytkować na zewnątrz. Farbą olejną możemy więc pomalować zarówno ogrodzenie, okna, drzwi, balustradę. Warto jednak podkreślić, że obecni dostępne na rynku farby olejne w niczym nie przypominają farb olejnych sprzed kilkudziesięciu lat. Najważniejszym składnikiem we współczesnych farbach olejnych jest olej lniany. Na rynku farby te występują także pod nazwą „farby ftalowe”. Powłoka, które dają jest bardzo trwała i odporna na wilgoć. Zaletą farb olejnych jest także fakt, iż pomalowana nimi powierzchnia może być wielokrotnie myta. Farbą olejną do drewna możemy nie tylko malować nowe powierzchnie drewniane. Po usunięciu starej powłoki lakieru bądź innej farby możemy ją wykorzystać również do renowacji ram okiennych i drzwi. Farby olejne bardzo dobrze przepuszczają parę wodną, są odporne na promienie słoneczne. Do tego w miarę szybko wysychają. 

Jakie efekt daje farba olejna do drewna?

Farby te bardzo mocno przylegają do podłoża. Powłoka jest więc bardzo trwała. Farba olejna sprawdzi się do malowania powierzchni, które są intensywnie użytkowane. Powłoka jest bardzo gładka, a do tego ma lekki połysk. Farby olejne do drewna dostępne są w bardzo wielu kolorach. Czasy, kiedy dostępna była jedynie farba biała, ciemny lub jasny orzech już dawno odeszły do przeszłości.  Farba olejna bardzo głęboko wnika w strukturę drewna. Pamiętajmy więc, że nie będą spod niej widoczne słoje drewna. Jeżeli chcemy, aby były one widoczne musimy wybrać inny rodzaj preparatu do malowania drewna. 

 Nowoczesne farby olejne do drewna idealnie nadają się do malowania drewnianych rzeczy, szczególnie tych użytkowanych na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here