Problemy ze snem potrafią być bardzo irytujące. Chcesz spać, a nie możesz zasnąć ? Zasypianie jest trudne i mozolne, przez co ciągle jesteś niewyspanym. Leżysz w łóżku i tylko przekręcasz się z boku na bok, a sen nie nadchodzi. Brzmi to znajomo ? Niedobory snu wpływają na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Szybko odbije się to na Twoim samopoczuciu i wydajności w szkole czy w pracy. Nie lekceważ tego. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci szybko i spokojnie zasnąć. Myśl o proszkach nasennych porzuć, one tylko szybko Cię uzależnią, a nie uwolnią od problemu.

Jak szybko zasnąć 7 sposobów

 

Po pierwsze jak szybko zasnąć chcesz to postaw na wygodne miejsce do spania. Materac odgrywa kluczową rolę. Poszukaj odpowiedniego dla siebie. Po prostu musi Ci się wygodnie leżeć, w ten sposób najprościej odprężysz ciało. Dla wielu osób istotny jest też porządek w pokoju. Dbaj o ład w sypialni. Przed pójściem spać dobrze przewietrz sypialnię. Najlepiej się śpi w temperaturze 18 – 20 stopni. Jeśli będzie Ci za gorąco, trudno będzie Ci zasnąć. Ko koniec zostaje jeszcze kwestia oświetlenia. Mocne światło nie sprzyja wyciszeniu. Postaw raczej na delikatną lampkę nocną, której światło nie będzie rozpraszające. Przytulna sypialnia sprzyja zasypaniu i dobremu wypoczynkowi.

Po drugie wyciszenie organizmu przed snem odgrywa kluczową rolę. Sposobem na zdrowy sen jest zapewnienie sobie wieczorem spokojnych rozrywek. Oglądanie horrorów czy czytanie kryminałów nie sprzyja zasypianiu. Tak samo jak analizowanie całego dnia czy rozmyślanie o trudach dnia kolejnego. Unikat tego. Chcesz by powieki szybko Ci się zamknęły poczytaj coś spokojnego, nikt nie mówi, że masz od razu czytać tomik poezji czy kodeks ale jakaś spokojna powieść czy romansidło dobrze wpływają na wyciszenie. Jeśli z zewnątrz dobiegają do Ciebie odgłosy, które Ci przeszkadzają zadbaj o lepsze wygłuszenie sypialni lub postaw na stopery do uszu.

Po trzecie nie jedź przed pójściem spać. Najlepiej jest zjeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed udaniem się na wieczorny wypoczynek. Obciążony wieczorem żołądek nie da Ci spokojnie zasnąć. Unikaj także wieczorem picia kawy, mocnej herbaty, coli czy alkoholu. Przed snem możesz z kolei sięgnąć po wyciszające herbatki np. z lawendy lub ziół ułatwiających zasypanie, sprawdza się też szklanka ciepłego mleka z miodem.

Po czwarte sposobem na dobry sen w nocy jest unikanie drzemek w ciągu dnia. Jeśli będziesz spać w dzień, choćby krótko to wieczorem trudno będzie Ci zasnąć. Organizm przed pójściem spać musi być odpowiednio zmęczony.

Po piąte wygodny strój do spania pozwala spokojnie zasnąć. Skąpe koszulki może i są seksowne ale niezbyt wygodne. Stawiaj na luźne i przewiewne piżamy. W nich będzie Ci się najwygodniej spało.

Po szóste późnym popołudniem wybierz się na relaksujący spacer, w ten sposób dotlenisz organizm. Zaś wieczorem przygotuj sobie odprężającą kąpiel w wannie. Do kąpieli użyj uspokajających olejków eterycznych.

Po siódme idź spać wtedy kiedy Ci się naprawdę chce. Jeśli przeczekasz senność bo pora na sen nie ta później znacznie trudniej będzie Ci zasnąć. Zaś gdy położysz się zbyt wcześnie sen nie będzie chciał nadejść, a Ty się będziesz niepotrzebnie irytować co tylko utrudni Ci zasypanie. Istotne jest aby kłaść się spać mniej więcej zawsze o tej samej porze.

Pamiętaj organizm potrzebuje około 2-3 tygodni na przyzwyczajenie się do nowych nawyków by stałe się one dla niego naturalne. Daj mu czas do tego przywyknąć, a szybko przekonasz się, że to są niezawodne sposoby na spokojny sen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here