Hemoroidy

Zdrowie to podstawa. Nic dziwnego, że wiele mówi się o konieczności przeprowadzania badań okresowych, zbilansowanej diecie czy wpływie regularnej aktywności fizycznej na życie. Są to bardzo ważne aspekty, które każdy powinien mieć na uwadze. Jak jednak pokazuje życie, nie zawsze mamy na to czas, ochotę lub odwagę- zwłaszcza, gdy problem zdrowotny dotyka wstydliwego obszaru życia.

Nie należy ignorować żadnych zmian, które wpływają na dyskomfort codziennego funkcjonowania. Do takich schorzeń należy choroba hemoroidalna. Jednak, czym są hemoroidy? W skrócie, to guzki krwawnicze, czyli naczynia żylne wpływające na szczelność odbytu. Warto podkreślić, że każdy je posiada, a nazywanie tej bolącej przypadłości hemoroidami to tzw. skrót myślowy. Sama choroba, która powoduje ból, pieczenie, krwawienie i wiele innych objawów to schorzenie nazywane często żylakami odbytu. Do najczęstszych znaków alarmujących, które mogą wskazywać na powiększenie hemoroidów należą:

– ból,
– krwawienie przy wypróżnianiu,
– uczucie niepełnego wypróżnienia,
– swędzenie,
– pieczenie,
– podrażnienie śluzówki,
– wypadanie guzków lub pozostawanie na zewnątrz (w zależności od rozwoju choroby).

Warto pamiętać, że najlepszą opcją jest podjęcie leczenia jak najszybciej, by uniknąć pogorszenia. Można w łatwy sposób sprawdzić jak zaawansowane jest to schorzenie. Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju choroby hemoroidalnej:

1. stopień- guzki są wewnątrz; mogą wywoływać dyskomfort i krwawienie,
2. stopień- guzki wypadają podczas wypróżniania i samoistnie wracają do wewnątrz po wykonaniu czynności w toalecie,
3. stopień- guzki są na zewnątrz, jednak możliwe jest ich ręczne odprowadzenie do odbytu,
4. stopień- guzki pozostają na zewnątrz przez cały czas; nie można ich umieścić wewnątrz odbytu nawet ręcznie.

Szybkie rozpoznanie pewnych dolegliwości pozwala zwiększyć szanse na pozbycie się tego problemu oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które zmniejszy ryzyko nawrotów. Leczenie hemoroidów można przeprowadzić na różne sposoby w zależności od stopnia zaawansowania, preferencji lub wskazań lekarza. Wiele osób próbuje domowych metod, które mogą okazać się skuteczne, zwłaszcza, gdy są wykonywane regularnie. Popularne stały się nasiadówki oraz smarowanie zmienionych miejsc rozcieńczonymi olejkami eterycznymi (np. z drzewa herbacianego). Wszystkie metody wymagają jednak wprowadzenia zmian w sposobie życia. Należy unikać długiego przesiadywania w toalecie, stworzyć dietę bogatą w błonnik, pić dużo wody oraz zmniejszyć siedzący tryb życia- wszystkie te czynniki wpływają na pojawienie się choroby oraz jej nawroty. Wiele osób decyduje się także na zabiegi chirurgiczne, skleroterapię lub gumkowanie.

Przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia warto odwiedzić specjalistyczne strony, które, oprócz tego, że oferują przeprowadzanie zabiegów, opisują na czym polega leczenie daną metodą- np. wrosinski.pl. Takie przygotowanie pozwoli zachować spokój pacjenta i skutecznie pozbyć się problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here