Fotel biurowy na bolące plecy

0
1840

Od stałego przebywania w pozycji siedzącej mogą rozboleć plecy. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na zakup specjalnego fotela biurowego o ergonomicznej konstrukcji. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Często nie zwracamy tak dużej uwagi na to, na czym siedzimy w biurze w pracy albo w domowym gabinecie. Jednak fotel czy krzesło mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. To właśnie dzięki nim możemy zapobiegać bólom kręgosłupa, a nawet poważniejszym schorzeniom, na przykład zwyrodnieniom.

Przy poszukiwaniu idealnego fotela biurowego nie powinniśmy zatem kierować się tylko i wyłącznie estetyką. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego konstrukcję oraz na oferowany komfort użytkowania. Podpowiadamy, co wybrać, aby praca przy biurku nie powodowała nieprzyjemnych dolegliwości bólowych!

Fotel dopasowany do profilu kręgosłupa

Tym, co w szczególności decyduje o komforcie użytkowania fotela biurowego, jest jego oparcie.

Powinien zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, aby w ten sposób odciążać go i zmniejszać ryzyko pojawienia się nadmiernego napięcia mięśniowego i bólu. Fotel z odpowiednio wyprofilowanym podparciem zmusza również do przyjęcia zdrowej, ergonomicznej pozycji.

Najlepszym wyborem będzie zatem fotel biurowy, który posiada profil oparcia dopasowany do profilu pleców – lekko wcięty w odcinku lędźwiowym, a także w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Warto jednak wskazać, że nie zawsze nawet tak wyprofilowany fotel zapewnia optymalny komfort. Każdy z nas ma nieco inną sylwetkę, wobec tego wcięcia mogą wtedy wypadać nieco wyżej lub niżej. Najlepiej przymierzyć się do różnych krzeseł albo wybrać model z opcją regulacji wysokości oparcia dla idealnego dopasowania lub z ruchomą podpórką pod część lędźwiową.

Dodatkowym plusem będzie funkcja dynamicznego siedzenia, czyli odchylenia oparcia – pomaga w rozprostowaniu pleców bez opuszczania fotela.

Siedzisko o odpowiedniej głębokości

Przy poszukiwaniu idealnego fotela biurowego nie zawsze zwracamy także uwagę na jego siedzisko. Ma ono jednak kluczowe znaczenie dla komfortu oraz pozwala na redukowanie ryzyka bólu pleców.

Przede wszystkim warto spojrzeć na głębokość siedziska, ponieważ ta w większości modeli foteli biurowych nie zawsze odpowiada każdemu. Gdy siedzisko będzie za płytkie albo za głębokie, wtedy przyjęcie na nim ergonomicznej, zdrowej pozycji siedzącej będzie niemożliwe. Takie problemy mają przede wszystkim osoby o niższym albo wyższym wzroście.

Warto więc spojrzeć na głębokość siedziska i przymierzyć się do fotela. W sprzedaży znajdują się również modele foteli z regulowaną głębokością siedziska.

Pomocne podłokietniki

Wielu z nas uważa, że podłokietniki nie muszą być integralnym elementem komfortowego fotela biurowego. Gdy jednak pracujemy przy biurku, warto wybrać taki model, który ma je na wyposażeniu.

Podłokietniki zapewniają podparcie dla łokci i odciążają ręce, a tym samym poprawiają komfort pracy.

Więcej pomocnych porad dotyczących foteli biurowych można znaleźć na blogu internetowym pod adresem: http://fotele-biurowe.info.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here