Rodzaje domofonów. Który wybrać?

Wybór właściwego domofonu nie jest łatwym zadaniem. Opcji jest wiele, a nam zależy nie tylko na wygodzie, ale również na trwałości i wysokiej jakości zakupionego sprzętu. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Podstawowe rodzaje domofonów

Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów domofonów. Zanim wybierzemy odpowiedni, warto poznać funkcje każdej z tych technologii. Pierwszą i zarazem najprostszą jest domofon analogowy, czyli sprzęt z ograniczoną liczbą dodatkowych funkcji. Spełnia swoją podstawową rolę – zapewnia komunikację głosową na małej odległości, czyli umożliwia weryfikację, czy osoba znajdująca się przy drzwiach lub bramce jest tą, którą chcemy wpuścić do środka. Pomimo stosunkowo niskiej ceny, zwykle jakość dźwięku w przypadku tych urządzeń jest bardzo dobra. Analog może obsłużyć jeden lub większą liczbę unifonów, zazwyczaj maksymalnie dwa.

Kolejnym produktem z tej kategorii jest domofon cyfrowy. To rozwiązanie nowocześniejsze niż modele analogowe, pozwalające na podpięcie wielu unifonów. Z tego względu często stosuje się je w budynkach wielorodzinnych. Poza tymi dwoma, podstawowymi typami sprzętu, możemy zdecydować się też na ich hybrydę, czyli domofon analogowo-cyfrowy. Zaleca się go głównie do domów jednorodzinnych. Poza zwykłymi możliwościami, z którymi spotkamy się w wersji analogowej, posiada też funkcje dodatkowe, np. opcję otwierania drzwi za pomocą kodu. Tego typu akcesoria elektryczne występują w wersji przewodowej albo bezprzewodowej. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaka forma montażu bardziej nam odpowiada.

Samodzielna instalacja

Poza tymi trzema rodzajami, możemy zdecydować się też na wideofon, czyli rozwiązanie wyposażone w kamerkę. Dzięki temu zobaczymy osobę wchodzącą do domu, a także sprawdzimy, co dzieje się na zewnątrz. Osoby, które kupują domofony na własną rękę, często zastanawiają się, czy samodzielna instalacja ma sens. Oczywiście nie zawsze należy to do łatwych zadań, zwłaszcza gdy wybrany przez aparat jest skomplikowany, nie mamy na to czasu, albo chcemy podłączyć wiele unifonów jednocześnie. Wtedy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Jeżeli jednak chodzi o montaż domofonu analogowego w domu jednorodzinnym, nie powinno być z tym większego problemu.

Gdzie kupić dobry domofon?

Poszukiwania odpowiedniego domofonu warto zacząć od Internetu. W sieci znajdziemy tego typu produkty w niższych cenach niż w sklepach stacjonarnych. Najlepiej jednak nie korzystać z szemranych, internetowych aukcji, tylko szukać w sprawdzonych sklepach. Gdy nie chcemy przepłacać, a jednocześnie zależy nam na dobrej jakości, najlepiej korzystać z hurtowni działających online. Doskonałym przykładem firmy oferującej szeroki wybór i dobre ceny jest hurtownia elektryczna Ania. W asortymencie sklepu dostępne są m.in. wideomofony, domofony jednorodzinne, a także dwurodzinne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here