Drenaż ułożeniowy to rodzaj rehabilitacji stosowany u pacjentów z problemami w odkrztuszaniu dużej ilości zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Głównym wskazaniem do drenażu ułożeniowego jest rozstrzenie oskrzeli. Rozstrzenie oskrzeli mogą być nabyte lub wrodzone charakteryzują się trwałym rozszerzeniem dróg oddechowych z utratą elementów sprężystych. Nabyte rozstrzenie oskrzeli jest zdecydowanie częstszym przypadkiem, najczęściej pojawia się jako powikłanie po ciężkich zakażeniach dróg oddechowych. Drenaż ułożeniowy wykonuje się też w przebiegającej chorobie zapalenia oskrzeli, niedodmy, czy w innych chorobach z zalegającą wydzieliną.
Lokalizacja, w której znajduje się zalegająca wydzielina warunkuje pozycję, którą trzeba obrać w czasie zabiegu. Drenaż najlepiej wykonywać na specjalnych łóżkach z możliwością regulacji pozycji chorego, jednak gdy nie posiadamy tego mebla można używać również podkładkę pod łóżko lub sztywny wałek ważne żeby kąt ustawienia był odpowiedni do tego, który zaleci terapeuta. Zabieg ten przeprowadza się kilkakrotnie w ciągu dnia w zależności od ilości wydzieliny, która zalega w płucach najczęściej trwa on od 45 do 60 minut. W okresie stabilnym rozstrzenia najczęściej jest wykonywany dwa razy dziennie. Efekty rehabilitacji należy wzmacniać oklepywaniem klatki piersiowej lub masażem wibracyjnym.
Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu należy nie spożywać posiłków przed zabiegiem, najlepiej wykonywać go na pusty żołądek rano i minimum dwie godziny po jedzeniu w późniejszym czasie. Dodatkowym zaleceniem jest odpowiedni strój, który powinien być luźny i wygodny, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego drenaż zaleca się wykonywać po zażyciu środków rozrzedzających wydzielinę.
Przeciwwskazaniami do drenażu ułożeniowego jest przede wszystkim świeży udar mózgu, świeży zawał serca, refluks żołądkowy, zaburzenia rytmu serca, obrzęk płuc, ciąża i wiele innych dolegliwości.
Zabieg jest stosunkowo bezpieczny więc większa ilość osób chorych decyduje się na wykonywanie go w domu samodzielnie.