Czy alkoholizm jest chorobą psychiczną

Problem z alkoholizmem to prawdziwy stan chorobowy. Nie wolno go bagatelizować, a niestety bardzo często społeczeństwo nie przyjmuje do wiadomości, że nałóg ten może nie tylko wyniszczać, ale przede wszystkim stanowi dolegliwość, tak samo jak nowotwór czy depresja. Ludzie mają tendencję do wypierania uzależnienia, a to niestety samo nie przejdzie, więc niezbędne okazuje się podjęcie stosownych kroków, które pozwolą nam wyjść z nałogu, jaki nierzadko traktowany jest jak choroba umysłowa. Ośrodek leczenia alkoholizmu (https://uzaleznienia-terapia.pl/) to najlepsze miejsce do walki ze swym nałogiem, lecz niestety mało osób decyduje się na pobyt w takim ośrodku i cześć po prostu nie stać na wysokiej jakości, prywatną opiekę specjalistów

ALKOHOLIZM JEST CHOROBĄ ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH I ZABURZEŃ ZACHOWANIA

Alkoholizm według specjalistów

Alkoholizm ujmowany jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Stanowi chorobę natury psychicznej, ale nieleczony też prowadzi do poważnych zaburzeń. Ten problem zdrowotny trafił do grupy F, czyli zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. O tym, że coś szwankuje z ludzkim organizmem oraz umysłem w momencie nadużywania napojów wyskokowych, co śmiało uznać można za stan chorobowy, ludzie wiedzieli już jakieś dwieście lat temu. Tracimy nad sobą kontrolę, nie wiemy ile pijemy, z kim, jak często poddajemy się uzależnieniu, więc jesteśmy zatem niezrównoważeni i niemyślący logicznie.

Zgodnie z najświeższymi informacjami zebranymi przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nawet 8 milionów osób miało pośrednio lub bezpośrednio styczność z problemem alkoholizmu. Mowa tu nie tylko o głównych uzależnionych, ale również o ich krewnych, którzy np. wychowywali się w domu alkoholika, czy też partnerach i znajomych, którzy z nimi funkcjonowali. Największy problem jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie występuje plaga zupełnie nieświadomych swojego kłopotu zdrowotnego alkoholików. Podobnie w Finlandii, gdzie mnóstwo ludzi nadużywa napojów wyskokowych.

NA ALKOHOLIZM SĄ BARDZIEJ NARAŻONE OSOBY KTÓRE POCHODZĄ Z DOMU W KTÓRYM NADUŻYWANO ALKOHOLU

Skąd bierze się alkoholizm

To, skąd się wziął alkoholizm i jaka jest jego geneza nadal nie jest niestety znane, ale wiadome jest, że podobnie jak wszystkie inne standardowe choroby psychiczne, ludzie pochodzący z rodzin, w których występują problemy alkoholowe, są bardziej narażeni i mają większe skłonności. Ludzie z takimi tendencjami często nie mają świadomości większego prawdopodobieństwa uzależnienia i tego, że znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, więc powinny unikać alkoholu za wszelką cenę.

Alkoholizm uzależnieniem psychicznym i biochemicznym

Warto również wiedzieć, że w kontekście nałogu, jakim jest alkoholizm dochodzi do dwóch typów uzależnień – psychicznych i biochemicznych. Te drugie powodowane są przez składniki psychoaktywne, które występując w organizmie sprawiają, iż człowiek się do nich przyzwyczaja a następnie nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Jeśli jednak pacjent przejdzie terapię alkoholową, jest to szansa, aby zdobył wiedzę i wyćwiczył nawyki, jak żyć bez tych reakcji chemicznych. W przypadku uzależnienia psychicznego natomiast mowa o zaburzeniach sfery emocjonalnej, przez co człowiek traci kontrolę. Dochodzi do wybuchów gniewu, nadużywania przemocy, odczuwania smutku, rozczarowania, niskiej samooceny. Tak jest, jednakże wyłącznie na samym początku, póki chory nie doprowadzi się do stanu upojenia alkoholowego, bowiem wtedy wszystkie te uczucia przestają być odczuwalne. Psychicznie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieje się z nami coś złego, a po kieliszek sięgamy coraz częściej, aby rozładować emocje wszelakie – nie tylko te złe, ale i te dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here