https://www.czystek.info.pl/

Czystek to roślina o uznanych właściwościach prozdrowotnych, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Już w Starożytności ludzie zdali sobie sprawę z tego, że jest to cenny surowiec zielarski i wykorzystywali jego ziele w walce z takimi przypadłościami jak uporczywe biegunki, czy infekcje dróg oddechowych.
Prozdrowotne właściwości czystka wynikają głównie z tego, że jego ziele zawiera bardzo duże ilości polifenoli. Są to związki, których głównym zadaniem jest unieszkodliwienie obecnych w ludzkim organizmie wolnych rodników. Jest to bardzo cenna właściwość, ponieważ wolne rodniki mogą przyspieszać proces starzenia, zaburzać procesy metaboliczne w komórkach, a nawet inicjować powstawanie nowotworów.
Warto sięgnąć po filiżankę herbaty z czystka w okresie przeziębień, ponieważ pomoże nam ona zwalczyć infekcje bakteryjne, załagodzić i ograniczyć stany zapalne. Czystek jest również ceniony, jako źródło substancji które pomagają skutecznie, ale łagodnie oczyścić organizm z toksyn i metali ciężkich. Efektem tego jest widoczna poprawa kondycji skóry, zwłaszcza u osób, które maja poważne problemy z trądzikiem.
Czystek posiada zdolność hamownia procesów utleniania we krwi tzw. „złego cholesterolu”. Z tego powodu picie naparu z czystka zaleca się osobom, którym grozi choroba miażdżycowa, lub które już na nią cierpią. Ekstrakt czystka ma też działanie profilaktyczne w chorobie niedokrwiennej serca, ponieważ ułatwia i przyspiesza rozpuszczanie zakrzepów i zatorów w tętnicach wieńcowych.
Kolejną cenną właściwością naparów z czystka jest to, że pomaga on chronić przed kleszczami zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Mechanizm ten polega na wydzielaniu przez skórę osoby pijącej czystek specyficznych zapachów, które odstraszają kleszcze, a także komary.
Czystek możemy stosować w formie herbatek, ale nie jest to jedyna metoda. Bardzo popularne są również płukanki z tego surowca zielarskiego. Pomagają one usunąć z ust nieprzyjemny zapach i wygoić umiejscowione tam stany zapalne. W przypadku infekcji dróg oddechowych stosuje się natomiast czystek w formie inhalacji.

https://www.czystek.info.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroby prostaty – objawy
Następny artykułHemoroidy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here