Czy nurtowało Cię kiedyś pytanie co to są hemoroidy? Już więcej nie musi!
Hemoroidy to żylaki odbytu. Występuje one u każdego człowieka. Jednakże często bywają one przyczyną różnych objawów chorobowych. Hemoroidy powstają z poszerzonych splotów żył około odbytniczych. Guzki krwawnicze to poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Są położone w dolnej części odbytnicy i w kanale odbytu. Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów. Zależy to przede wszystkich od ich umiejscowienia. Mogą występować hemoroidy zewnętrzne oraz hemoroidy wewnętrzne. Wewnętrzne hemoroidy odbytu charakteryzują się tym, że są pokryte błoną śluzową odbytnicy pozbawioną unerwienia bólowego. Natomiast hemoroidom zewnętrznym często towarzyszy ból.
Powikłania jakiego mogą wystąpić po hemoroidach to:
– Niedokrwistość w wyniku niedoboru żelaza w przypadkach ze znacznym krwawieniem,
– Infekcje bakteryjne,
– Zakrzepy powodujące silne dolegliwości bólowe.
Przyczyną wewnętrznych hemoroidów może być: zaawansowany wiek, seks analny, ciąża, biegunki, choroby wątroby, otyłość, guzy miednicy, siedzący tryb życia, stosowanie środków przeczyszczających.
Najczęstszymi objawami hemoroidów jest krwawienie w trakcie oddawania stolca. Świeża i czerwona krew pojawia się na stolcu lub jest widoczna na papierze toaletowym. Natomiast ból, który towarzyszy hemoroidom ma powiązania z zakrzepami, które powstają w żylakach. Taki zakrzep rozciąga błonę śluzową i wywołuje stan zapalny. Taki stan może trwać od kilkunasta godzin nawet do kilku dni.
W celu ocenienia stopnia hemoroidów musimy udać się do lekarza, który wykona nam badanie takie jak:
– Anoskopia, wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytu. To badanie nie jest bolesne,
– Rektoskopia, wziernikowanie odbytnicy. Badanie pozwala wykluczyć inne przyczyny krwawienia z odbytu. Badanie nie jest długie i trwa od 10 do 15 minut. Możemy odczuwać lekki dyskomfort, który wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem. W celu zapewnienia jak najlepszego leczenia, które pozwoli nam uniknąć operacji musimy skonsultować się z lekarzem.

https://www.hemoroidy24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here