Instalacja systemu antywłamaniowego jest coraz częstszą praktyką wśród właścicieli nie tylko firm, ale także domów prywatnych. Zwiększanie poczucia bezpieczeństwa jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Samodzielny montaż tego typu infrastruktury jest jak najbardziej możliwy, a poza częściami przeznaczonymi do montażu dołączanymi do produktów, będą potrzebne tylko podstawowe narzędzia dostępne w każdym domu.

Każdy, nawet najbardziej podstawowy system antywłamaniowy przyczynia się do powiększania poczucia bezpieczeństwa właściciela ochranianego budynku. Niewątpliwą zaletą współczesnych rozwiązań technologicznych jest ich prostota w montażu. Wiele prac związanych z wyposażeniem posesji   system antywłamaniowy można wykonać samemu, przy użyciu podstawowych narzędzi znajdujących się w każdym domu. Poza centralą i czujnikami, stanowiącymi trzon projektu, warto przemyśleć zakup klawiatur umożliwiających proste wprowadzenie kodu do otwarcia drzwi, a także alternatywnego źródła prądu, jakim jest zasilacz buforowy APS-412.

Odpowiednio zamontowane moduły systemu antywłamaniowego są równie ważne jak ich jakość

Nawet najlepszy system antywłamaniowy staje się bezużyteczny, jeżeli włamywacz może bez wysiłku w niego ingerować. Wymusza to na osobie montującej dokładne przemyślenie kwestii umiejscowienia modułów. Podstawą jest centrala – powinna być umieszczona w miejscu, do którego potencjalny włamywacz nie może dostać się niepostrzeżenie. Okna także stanowią zagrożenie w tym przypadku. Wszelkie połączenia za pośrednictwem przewodów powinny być ukryte. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie ich w ścianach, ale korytka kablowe także zdadzą egzamin. Czujniki powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, dla przykładu – czujniki ruchu powinny znajdować się od 2 do 4 metrów nad ziemią. Po umieszczeniu pomniejszych modułów w ich miejscach, nadchodzi czas na zamontowanie centrali. Najczęściej wykorzystuje się do tego kołki rozporowe. Należy pamiętać, aby ostateczne dokręcenie kołków wykonać dopiero po ułożeniu kabli wewnątrz obudowy.

Ostatnie czynności montażowe

Po spięciu czujników z centralą alarmową za pomocą przewodów można przejść do podłączenia zasilania. Jednak czynnością, którą warto wykonać przed tym krokiem, jest odpowiednie opisanie kabli. Wystarczą krótkie informacje na przyklejonych do przewodu kartkach. W tym momencie można już spokojnie doprowadzać zasilanie do całego układu. Ostatnim krokiem jest kalibracja systemu i ustawienie parametrów jego pracy. Ten krok jest niestety zależny od konkretnie użytego modelu. Na koniec należy przetestować działanie samodzielnie złożonego zestawu – warto wiedzieć, czy praca nie poszła na marne lub czy nigdzie nie popełniono błędu.

Czytaj także:  Domowe biuro – jak zorganizować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here