Często kupując rośliny do ogrodu, nie przemyślimy tematu i działamy. Czy to dobra droga do sukcesu? Niekoniecznie. Takie spontaniczne działania, rzadko kiedy okazują się pozytywne w skutkach. Często decydujemy się na rośliny niedopasowane do naszego ogrodu, wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych czy ciągłej pracy z nimi. Jak wybrać te, które sprawią, że ogród będzie wizytówką naszego domu, a jednocześnie praca w nim nie będzie nam zajmować całego wolnego czasu? Odpowiadamy – da się!
Kluczowym momentem podczas projektowania ogrodu jest uświadomienie sobie, że musi on dobrze wyglądać przez cały rok. Nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą. Zróżnicowanie gatunkowe jest tutaj jak najbardziej potrzebne, jednak nie należy przesadzić. Żadna skrajność nie będzie dobra. Jeżeli macie problem z wyobrażeniem sobie, jak to wszystko będzie wyglądać, możecie np. rozrysować sobie to na kartce papieru. Warto sporządzić listę roślin i ewentualnie wymieniać je na odpowiedniki, które lepiej odnajdą się w warunkach, jakimi dysponujecie.
Warunki – dopasujcie do nich rośliny ogrodowe
Podłoże oraz stanowisko – to one odgrywają kluczową rolę, kiedy wybieracie rośliny do ogrodu. Od tego czy roślina jest światłolubna czy też nie, będzie zależało w której części ogrodu powinna się znaleźć. Większość roślin lubi mieć dostęp do słońca i powinno się je sadzić po stronie zachodniej i zachodnio-południowej. Wilgotność i pH gleby w waszym ogrodzie także będzie wpływać na gatunki roślin, które mogą się w nim znaleźć. Parametry podłoża można zmienić w pewnym stopniu. Pomoże z pewnością delikatne użyźnienie. Niezastąpione okażą się tu obornik oraz kompost.
Zaczynasz przygodę z ogrodnictwem? Pamiętaj o tym, że:
- Powinieneś zacząć od niewymagających roślin, na te unikatowe przyjdzie jeszcze czas.
- Łącz ze sobą gatunki o podobnych wymaganiach, będziesz miał mniej pracy.
- Zadbaj o odpowiednie warunki.
- Pamiętaj, że im gęściej nie znaczy ładniej, każda roślina potrzebuje miejsca dla siebie.
Ogród powinien być całoroczny
Rośliny w Twoim ogrodzie i jego odrębnych częściach powinny być zasadzone tak, by jak najdłużej były dekoracją Twojego domu. Warto mieszać ze sobą rośliny, które kwitną wiosną i latem, z tymi kwitnącymi jesienią, jak np. astry, chryzantemy, sadziec plamisty, nachyłek czekoladowy, rdest wężownik. W ogrodzie posadź koniecznie rośliny zimozielone i trawy ozdobne. Warto uzupełniać go także roślinami ozdobnymi z liści oraz owoców. Świetnie sprawdzą się w tej roli byliny takie jak: funkie, kopytnik, paprocie, jasnoty.
Źródło: https://www.bilscy.info/ciekawe-byliny
Styl ogrodu definiuje rośliny, jakich powinniście użyć
Wiele osób kiedy zaczyna projektować ogród oraz jego aranżację, od razu wie że będzie to przestrzeń w stylu angielskim, wiejskim lub nowoczesnym. I tak odpowiednio w angielskim świetnie wyglądają róże, bluszcze oraz ostrokrzewy. W wiejskim dominują byliny, a w nowoczesnym rządzi trawa i krzewy.