Nowoczesne dywany to istne zaprzeczenie tego, co jeszcze niedawno kojarzyło nam się z kobiercami. I tego, co prawdę mówiąc, na pewien czas skazało je na niełaskę… Mowa tu oczywiście o PRLowskich modelach znanych z babcinych salonów. Ówczesne dywany w mdłych barwach z charakterystycznym medalionem pośrodku idealnie komponowały się z meblami „marki Gierek i Gomułka”. Dzisiaj jednak, co tu dużo mówić, oczekujemy od dywanów czegoś więcej, nawet jeżeli rzeczone meble wracają do łask.

Dywany nowoczesne

Dywany nowoczesne to kategoria szalenie pojemna, mieszcząca modele o skrajnie różnych fasonach, kolorach i fakturach. Wliczamy do niej zarówno dywany shaggy, monochromatyczne dywany minimalistyczne, jak również dywany inspirowane sztuką innych kultur czy naszym rodzimym folklorem. Warto też podkreślić, że modele nowoczesne to nie tylko mnogość wzorów, ale również materiałów wykorzystywanych w ich produkcji. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb. A mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych, ale również zdrowotnych (dywany dla alergików) czy etycznych (dywany wegańskie).

Minimalizm czy maksymalizm?

Dywany w dużej mierze determinują charakter wnętrza. Poprzez ich właściwy dobór możemy je ożywić lub nadać mu bardziej stonowany, uspokajający charakter. W pierwszym przypadku zwykle dobieramy dywan na zasadzie kontrastu. W drugim z kolei kupujemy model dopasowany pod względem kolorystyki do pozostałych elementów aranżacji. I tak, posługując się przykładem, do pokoju urządzonego w stylu skandynawskim najlepsze będą dywany w stonowanych barwach, monochromatyczne lub z jakimś subtelnym, naturalnym wzorem. Natomiast w pomieszczeniu loftowym świetnie sprawdzi się zarówno oszczędna opcja, jak i bardziej odważna, która ociepli surowy charakter wystroju. Na tym jednak dylematy związane z wyborem dywanów się nie kończą, a właściwie dopiero tutaj się zaczynają. Trzeba jeszcze bowiem przemyśleć kwestię materiału z jakiego mają być wykonane nasze dywany.

Dywany naturalne czy sztuczne?

Dywany nowoczesne wykonywane są ze skrajnie różnych, często wręcz zaskakujących materiałów. Produkuje się je oczywiście z klasycznych włókien, takich jak wełna czy jedwab, ale do tego dochodzą jeszcze bardziej awangardowe materiały, bawełna, juta, sizal, materiały syntetyczne, a nawet… papier. Jak wybrać ten najlepszy? Należy się kierować przede wszystkim przeznaczeniem, względami finansowymi, estetycznymi oraz właściwościami poszczególnych włókien. Najdroższe są zwykle modele wełniane oraz jedwabne i choć obdarzone szeregiem cennych właściwości oraz sporą wartością kolekcjonerską, na pewno nie sprawdzą się w przedpokoju czy pokoju dziecięcym.

Jak sugeruje konsultant sklepu z dywanami Dywante, poleca się je głównie do pomieszczeń reprezentacyjnych, zwłaszcza salonów. Z kolei pozostałe włókna naturalne, czyli bawełna, juta i sizal, będą świetnym wyborem dla zwolenników ekologii oraz wegan. Co więcej, dzięki właściwościom antystatycznym i antyalergicznym, doskonale będą regulowały mikroklimat pomieszczenia i sprawdzą się dla alergików. Wreszcie dywany nowoczesne sztuczne to opcja polecana przede wszystkim do pomieszczeń, gdzie podłoga jest wyjątkowo intensywnie eksploatowana, czyli do pokojów dziecięcych czy przedpokojów. Są niezwykle łatwe w utrzymaniu, wytrzymałe i odporne na plamy, a dodatkowym ich atutem jest korzystny stosunek ceny do jakości.

Końcowe wskazówki

Wybierając dywany nowoczesne należy zacząć przede wszystkim od dokładnego rozeznanie rynku. Trzeba brać pod uwagę charakter naszego domu, preferencje estetyczne, właściwości poszczególnych włókien oraz, rzecz jasna, kwestie finansowe. Uwzględniając wszystkie te kryteria zyskujemy pewność, że decyzja będzie przemyślana, a dywan będzie nam służył długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here