Jakie są najczęściej występujące przyczyny łysienia wśród ludzi?
Ludzką głowę pokrywa średnio od 100 do 150 tysięcy włosów. Ich wzrost jest trójfazowy i przebiega niezależnie w każdym mieszku włosowym. Dzięki temu, w tym samym czasie na głowie znajdują się włosy w różnych stadiach wzrostu, a wśród populacji ludzkiej nie istnieje zjawisko linienia. Jednakże po wejściu w końcową fazę wzrostu, jaką jest telogen włosy obumierają, czego następstwem jest ich wypadanie. Jest to zupełnie normalne zjawisko związane z cyklem życia włosa. W warunkach fizjologicznych człowiek traci od 100 do 150 włosów dziennie. O nadmiernym wypadania włosów można z kolei mówić, gdy zaburzeniu ulega homeostaza pomiędzy liczbą włosów w fazie wzrostu a tymi, które już zakończyły swój cykl.
Dlaczego tracimy włosy?
Nadmierne łysienie może mieć różnorodne podłoże. Najczęściej występujące przyczyny wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet to zaburzenia gospodarski hormonalnej i związane z tym, tak zwane łysienie androgenowe. Przejściowe wypadanie włosów powodują także nieprawidłowa dieta i intensywne odchudzanie, a w konsekwencji niedobory żywieniowe, ciąża oraz niektóre leki, jak np. beta-blokery, tabletki antykoncepcyjne, fibraty, heparyna czy flukonazol.
Łysienie może być również spowodowane toczącym się stanem chorobowym owłosionej skóry głowy np. łupieżem, grzybicą, zapaleniem mieszków włosowych lub łuszczycą. Nadmierne wypadanie włosów towarzyszy również chemio- i radioterapii oraz niektórym chorobom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Na kondycję włosów bez wątpienia wpływa również ich pielęgnacja, dlatego warto stosować odpowiednie kosmetyki np. zbawienna jest biotyna na włosy. Więcej o działaniu biotyny na włosy można dowiedzieć się odwiedzając portal medyczny Wspierajzdrowie.pl.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe uznaje się za najczęściej występującą przyczynę nadmiernego wypadania włosów wśród populacji ludzkiej. Według danych epidemiologicznych dolegliwość ta dotyczy aż 80 % mężczyzn i 40 % kobiet w wieku powyżej 50 lat. Jednakże proces łysienia androgenowego może rozpocząć się znacznie wcześniej, bo już po osiągnięciu dojrzałości u mężczyzn i w okresie pomenopauzalnym u kobiet, kiedy to maleje ilość działających ochronnie estrogenów.
W patomechanizmie tego schorzenia zasadniczą rolę odgrywa rosnący poziom androgenów oraz uwarunkowania genetyczne. Wskutek działania androgenów dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, które stopniowo zanikają, konsekwencją czego jest utrata włosów. Łysienie androgenowe zachodzi według określonego schematu, który różni się u kobiet i mężczyzn. U mężczyzn utrata włosów rozpoczyna się od czoła, co prowadzi do powstania zakoli oraz czubka głowy. Włosy z potylicy i skroni najczęściej się utrzymują. Z kolei kobiety tracą włosy równomiernie z całej powierzchni głowy, dzięki czemu brak u nich miejsc całkowicie łysych.