Choć niektórych może to rozczarować, trzeba to otwarcie powiedzieć: nie ma jednego ekspresu do kawy, który pasowałby wszystkim wielbicielom kawy, czy to wytrawnym smakoszom, czy po prostu osobom traktującym kawę jako jeden z wielu przyjemnych napojów. Prawda tkwi pośrodku wielu metod parzenia kawy, ponieważ każda z nich wydobywa inne aspekty jej smaku. Warto zatem zapoznać się z krótkimi poradami, które mogą pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.
Po pierwsze: sprawdź rodzaje ekspresów oraz zasady ich działania
Urządzenia tej kategorii dzielą się na trzy podstawowe typy: przelewowe, ciśnieniowe, a także ciśnieniowo-przelewowe zwane kombinowanym (kombi). Każdy z nich przygotowuje kawę w inny sposób. W tym pierwszym cały proces polega na zalewaniu zmielonej kawy wrzątkiem przy automatycznym odsączaniu fusów przy pomocy specjalnego filtra. Ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem przepuszcza wodę przez zmielone ziarna. Zaś urządzenia kombinowane są nie tyle połączeniem tych dwóch metod, ile ekspresami z dwoma oddzielnymi mechanizmami parzenia naraz.
Po drugie: z którego ekspresu najbardziej smakuje ci kawa?
Każda z wymienionych wyżej metod parzenia kawy podkreśla inne aspekty jej smaku. Przelewowy ekspres produkuje napój zbliżony w smaku do tzw. kawy po turecku. Jego ciśnieniowy odpowiednik przygotowuje napój najzdrowszy, co udowodniono renomowanymi badaniami w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie oferuje szerokie możliwości dostosowania sposobu mielenia oraz parzenia do naszych upodobań. Smak kawy z bardziej budżetowych rodzajów ekspresów ciśnieniowych (takich jak kapsułkowe albo saszetkowe) jest często uzależniony od producentów samych urządzeń, ponieważ najczęściej właśnie oni produkują kawowe kapsułki i saszetki. Oznacza to nieco ograniczone możliwości wyboru smaku napoju — z tego powodu najlepiej sprawdzić przed zakupem ekspresu, czy oferta danej marki jest satysfakcjonująca smakowo.
Po trzecie: czy masz cierpliwość do konserwacji?
Każdy ekspres do kawy wykorzystuje proces gotowania wody czy mielenia ziaren. Tworzy to różnorodne osady, np. z kamienia. Ekspresy należy także regularnie przepłukiwać w celu uniknięcia powstawania innych rodzajów osadu. Różne ich rodzaje wymagają zróżnicowanej konserwacji — np. ekspres do kawy na kapsułki jest bardzo prosty w obsłudze i utrzymaniu, z kolei ciśnieniowy (automatyczny) wymaga zakupu specjalnych środków chemicznych. Choć proces czyszczenia podlega w nim automatyzacji, w znaczny sposób przekłada się to na jego cenę. Sprowadza się to do kolejnego wątku…
Po czwarte: nie przepłacaj i dbaj o sprzęt
Nawet najbardziej dystyngowany, zaawansowany technologicznie ekspres do kawy, który przygotuje gorący i smaczny napój w kilka sekund, zacznie produkować nieprzyjemną w smaku kawową ciecz, jeśli zostanie zaniedbany. Z reguły odpowiednio dobrany i regularnie doglądany sprzęt ze średniej półki cenowej (w granicach 2000-3000 zł) jest w stanie przygotowywać całkowicie satysfakcjonujące kawy. Warto zapłacić więcej tylko wtedy, gdy masz jednoznacznie ustalone gusta i potrzeby dotyczące sposobu przygotowywania w najlepszych ekspresach do kawy. Ceny najbardziej kosztownych urządzeń wynoszą od 3000 do nawet ok. 5000-6000 zł.
Po piąte: sprawdź uważnie oferty wszystkich producentów
Aby mieć długoterminową satysfakcję z zakupu, nie warto się z nim spieszyć. Dzięki szczegółowym informacjom na temat każdego modelu można jasno określić, czy dana propozycja spełni twoje potrzeby. Lepiej jeden raz rozsądnie wydać pieniądze, niż za dwa lata nabywać nowy ekspres do kawy.
Artykuł sponsorowany.