Dzieci śpią znacznie dłużej niż dorośli, więc szczególnie istotne jest, by zapewnić im komfortowe warunki snu. Każdy rodzic zadaje sobie więc pytanie jak przygotować odpowiednie miejsce do spania, jakie łóżeczka i materace dla dzieci są najlepsze, jaką pościel wybrać. Istotne jest też wiele innych kwestii. Czytaj dalej, a dowiesz się jak zapewnić dziecku dobry sen oraz jakie materace dla dzieci będą właściwym wyborem dla Twojej pociechy.

Wieczorne rytuały

Aby nie mieć problemów z układaniem dziecka do snu warto od samego początku zadbać, by wieczory były spokojne i zawierały powtarzające się czynności. Kąpiel, bajka, czytanie na dobranoc, kołysanka, to część tego rytuału. Należy pilnować stałej pory wstawania i kładzenia się spać. Istotne jest też gaszenie światła. Okazuje się, że ciemność powoduje wydzielanie przez mózg melatoniny, a ta z kolei powoduje senność i zasypianie.

To co jest szczególnie ważne to fakt, że melatonina zaczyna się wydzielać dwie godziny przed zaśnięciem, dlatego aby dopasować naturalny zegar biologiczny dziecka do naszego harmonogramu należy rozpocząć cały proces odpowiednio dwie godziny wcześniej. Przykładowo jeśli chcemy aby nasze dziecko smacznie spało o 20.00 to już o 18.00 przygaśmy światła, zrezygnujmy z oglądania przy dziecku telewizji, nie pozwólmy mu na gry komputerowe, wyciszmy muzykę, ograniczmy dostęp do głośnych zabawek.

Ponieważ wspomniana melatonina jest niezwykle ważna dla jakości snu, a jej wydzielanie się jest związane z ciemnością, to nie pozwólmy, by w pokoju dziecka było jasno. Już niemowlę powinno spać w całkowitej ciemności. A jeśli nasz maluch boi się ciemności to uśpijmy go przy maleńkiej lampce, ale zgaśmy ją, gdy dziecko zaśnie. Niezależnie od wyboru metody usypiania dziecka najważniejsza jest konsekwencja.

Sypialnia dla dziecka

Jeśli to możliwe warto by dziecko miało swój odrębny pokój, który zapewni mu doskonałe warunki do snu, odizoluje od domowych hałasów i światła. Miejsce to powinno być piękne, aby zachęcić dziecko do zasypiania, dlatego wybierzmy kolorową pościel, zadbajmy by miało mięciutką przytulankę. Równie istotne są warunki panujące w pokoju dziecka. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza. Dostępne na rynku nawilżacze, oczyszczacze, grzejniki, czujniki i inne produkty pozwolą nam przygotować idealne warunki. Kupmy też odpowiednie łóżeczka i materace dla dzieci.

Materace dla dzieci

Materac nie może być za miękki, ale też za twardy, ponieważ nie zapewni odpowiedniego podparcia dla ciała lub uniemożliwi wybranie wygodnej pozycji do snu. Najlepsze materace dla dzieci elastycznie dopasowują się do ciała. Dziecko ma małą wagę i zazwyczaj nie ma problemów zdrowotnych, dlatego nie musimy szaleć z materacami o różnych strefach twardości, czy też innymi rozwiązaniami, które są stosowane w pełnowymiarowych materacach dla dorosłych.

Średni stopień twardości materaca zapewni delikatne dopasowanie się do ciała i optymalną pozycję kręgosłupa. To co z kolei jest szczególnie ważne to materiały, z których zostały wykonane materace dla dzieci. Postawmy więc na materace od znanych producentów posiadające niezbędne certyfikaty i atesty. Takie bezpieczne materace dla dzieci można znaleźć w sklepie internetowym materace-dla-ciebie.pl lub w licznych sklepach stacjonarnych tej sieci.

Warto postawić na materace o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych. Nowoczesne technologie pozwalają też na zapewnienie cyrkulacji powietrza w materacu. W dobrych sklepach materace dla dzieci są dostępne w wielu wymiarach, możemy więc zawsze kupić odpowiedni materac do każdego łóżeczka, które wymieniamy wraz z wiekiem dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here