Jak odzyskać pieniądze od firmy budowlanej?

Odzyskiwanie należności jest procesem długim i żmudnym, szczególnie w sytuacji, gdy nierzetelny kontrahent nie reaguje na nasze prośby, nie odbiera telefonów ani nie odpowiada na wysyłane mu wiadomości. W zależności od branży istnieją różne sposoby na odzyskanie długu. Dziś na warsztat wzięliśmy branżę budowlaną i usługi świadczone przez Internet.

W dalszej części artykułu kancelaria windykacyjna Vindicat podpowiada, jak odzyskać pieniądze w branży budowlanej. Dowiesz się też, czy odzyskanie należności za usługi świadczone przez Internet jest możliwe, a jeśli tak to w jaki sposób skutecznie je wyegzekwować.

Skąd bierze się zadłużenie w branży budowlanej?

Jak pokazują najnowsze dane, zadłużenie w branży budowlanej wzrosło w ostatnich latach prawie dwukrotnie. Liczba dłużników w sektorze budowlanym wynosi prawie 44 tysiące, a średnie zadłużenie to ponad 30 tysięcy złotych na osobę! Co jest tego przyczyną? Bezpośrednim powodem zatorów płatniczych jest m.in. to, że umowy są rzadko kiedy spisywane, a większość robót wykonuje się na tzw. „słowo”. Nawet jeśli jakakolwiek umowa zostaje spisana, to jest ona nieodpowiednio skonstruowana i niewiele z niej wynika. Dość dużym problemem wpływającym na opóźnienia płatności jest też powszechnie spotykana nieterminowość. Niestety nie jest to problem widoczny jedynie w branży budowlanej, dla wielu polskich przedsiębiorców czasami termin płatności nie jest uznawany za ostateczny, a jedynie za pierwszy możliwy. Jest to oczywiście błędne myślenie, generujące same problemy.

Windykacja polubowna w branży budowlanej

Gdy dojdzie do sytuacji, że nierzetelny kontrahent nie chce wyregulować rachunku, musisz podjąć odpowiednie działania aby odzyskać swoje pieniądze. Pierwszym etapem jest windykacja polubowna. Polega na wysłaniu dłużnikowi wezwania do zapłaty, SMS-a przypominającego o terminie zapłaty lub dzwoni się do dłużnika, aby przypomnieć mu, że czekamy na regulację płatności. Można też uświadomić dłużnikowi, że w razie gdy nie zastosuje się do naszej prośby przekażemy jego dane do rejestru dłużników, co będzie wiązało się z dość przykrymi dla niego konsekwencjami. Wszystkie działania w obrębie windykacji polubownej mogą być podejmowane w różny sposób i z różnym natężeniem. Czynności te nie mają agresywnego podłoża, a przeprowadzone w odpowiedni sposób nie przekreślają możliwości dalszej współpracy.

Przez żmudny proces odzyskiwania długu przeprowadzi Cię też nowoczesna platforma Vindicat. Jest to innowacyjne rozwiązanie wspierające w procesie windykacji, więcej na jego temat przeczytasz tutaj: Jak odzyskać pieniądze.

Jak odzyskać dług za usługę wyświadczoną przez Internet?

Istnieją usługi, które można świadczyć drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu. W ich przypadku kontrahenci również mogą spóźniać się z płatnościami, traktując je mniej poważnie od tych świadczonych w klasyczny sposób. Co zrobić, gdy Twój klient nie chce dokonać zapłaty za wyświadczoną mu usługę? Podobnie jak w poprzednim przypadku zacznij od prób polubownego rozwiązania problemu. Windykacja polubowna pozwala zakończyć sprawę szybko, uniknąć zbędnych kosztów oraz zachować dobre relacje między stronami. Dopiero kiedy zawiedzie, trzeba zwrócić się o pomoc do sądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here