Jak działa ogrzewanie na ekogroszek

Ogrzewanie domu ekogroszkiem to jednej z najwydajniejszych, a jednocześnie najtańszych sposobów dostarczania ciepła do domu. Jednak żeby ogrzewanie było w pełni efektywne, trzeba pamiętać nie tylko o zakupie wysokiej jakości węgla, ale też o wyborze odpowiedniego kotła c.o., który będzie dostosowany do spalania ekogroszku. Na co zwrócić uwagę wybierając piec c.o. do ekogroszku?

Kotły c.o. na ekogroszek – dostępne możliwości

Jakie kotły sprawdzą się w przypadku ogrzewania domu ekogroszkiem? Optymalny wybór stanowią kotły z podajnikiem ślimakowym (retortowym) lub tłokowym (szufladowym). Jednak ekogroszek można stosować również w tradycyjnych piecach i kotłach. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na to, by było to urządzenie przeznaczone do spalania paliwa stałego. Obecność podajnika – ślimakowego lub tłokowego – sprawia, że proces obsługi pieca jest zdecydowanie prostszy niż obsługa tradycyjnego kotła. Podajnik wystarczy uzupełniać co kilka dni, pamiętając przy tym o usuwaniu popiołu, którego w przypadku dobrej jakości węgla, nie będzie dużo. Wygodna i intuicyjna obsługa pieców z podajnikiem sprawia, że to właśnie one są najchętniej wybierane przez osoby, które stosują ogrzewanie na ekogroszek.

Ogrzewanie ekogroszkiem – jaki piec będzie najlepszy?

Piece c.o. na ekogroszek mają różną moc. To bardzo ważny parametr, na który należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając konkretne urządzenie. Dużo zależy od tego, czy kocioł c.o. na ekogroszek ma służyć tylko do ogrzewania domu, czy też  podgrzewać wodę. Jeśli ma wypełniać te dwa zadania, jego moc powinna być zdecydowanie większa. Wybór konkretnego pieca c.o. na ekogroszek należy również uzależnić od strat ciepła w budynku. Straty ciepła można oszacować za pomocą specjalnych programów komputerowych. Warto pamiętać o tym, że osoby, które mają dylemat, który kocioł c.o. na ekogroszek będzie najlepszy, mogą skorzystać z fachowej pomocy, np. sprzedawcy w sklepie czy producenta tego typu urządzeń. Pomocne też będą fachowe artykuły na ten temat, takie jak ten: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/kotly-na-ekogroszek.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem – o czym warto pamiętać?

Zakup kotła c.o. na ekogroszek to inwestycja na wiele lat, dlatego tak ważne jest, żeby wybrać odpowiedni produkt. Wcześniej wspominaliśmy o tym, jak istotna jest moc urządzenia. Jednak to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Równie ważny jest, chociażby sposób obsługi. Dla osób, które do tej pory nie miały okazji korzystać z tego typu urządzeń, najlepszy wybór to piece c.o. na ekogroszek z automatycznym systemem sterowania. Z kolei dla osób doświadczonych odpowiednie będą urządzenia dwustanowe. Należy pamiętać też o tym, by wziąć pod uwagę wielkość kotłowni. Do wąskiej kotłowni najlepszy będzie piec z poziomym wymiennikiem, natomiast w niskiej kotłowni sprawdzi się piec z pionowym wymiennikiem.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here