Gdy nadchodzi wiosna i lato z wielką radością zaszywamy się w ogrodzie, żeby odpocząć, pobawić się z dziećmi lub spotkać ze znajomymi. Ciepłe dni i wieczory sprawiają, że chętnie kontynuujemy relaks w plenerze nawet po zapadnięciu zmroku. Aby było to jednak możliwe, należy zainstalować oświetlenie. Same lampy to jednak nie wszystko. Trzeba również wybrać właściwe rozwiązania do sterowania poszczególnymi punktami świetlnymi. Jak zarządzać lampami w ogrodzie? Dlaczego coraz szersze grono miłośników ogrodów stawia na zdalne sterowanie lampami w przydomowej przestrzeni? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Typy oświetlenia w ogrodzie – jakie lampy się w nim pojawiają?
Ogród w okresie wiosenno-letnim najczęściej zastępuje domowy salon. Z tego względu należy zapewnić w nim odpowiednie oświetlenie, dopasowane do charakteru przestrzeni. Przydają się lampy główne, zadaniowe i dekoracyjne. Natężenie światła bywa oczywiście znacznie mniejsze niż w domowych wnętrzach, ważne jednak aby zapewniało komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się oraz wygodne prowadzenie rozmów lub wykonywanie różnych czynności.
Sposoby sterowania oświetleniem warto dobrać do funkcji przydomowego terenu. Nieco inne potrzeby mamy przecież na ścieżce dojścia do domu od strony ulicy niż w altanie, przeznaczonej do relaksu i przyjmowania gości.
Gdzie montuje się zatem lampy? Najczęściej pojawiają się:
• w altanach, na tarasach i balkonach,
• na ścieżkach dojścia, alejkach wzdłuż rabat,
• przy szczególnie ciekawych elementach dekoracyjnych (mała architektura, okazy roślin).
Właściwe sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi, zaplanowanymi i umieszczonymi w ogrodzie, daje szansę na wygodniejsze korzystanie z całej przestrzeni o każdej porze dnia lub nocy.
Sterowanie oświetleniem standardowe i zdalne
Do sterowania poszczególnymi lampami lub ich zespołami wykorzystuje się mocno zróżnicowane rozwiązania.
Najpopularniejszym z nich wciąż oczywiście pozostają standardowe włączniki. Umieszcza się je we wnętrzu, tuż obok wyjścia do ogrodu lub na zewnętrznej ścianie, w dogodnym miejscu. Włączniki to rozwiązanie naprawdę tanie. Nie wymagają specjalnych działań, kupowania dodatkowych elementów – są proste i skuteczne.
Ich największą wadą jest jednak ograniczenie wygody zarządzania oświetleniem w ogrodzie. Każdorazowo, gdy potrzebujemy więcej lub mniej światła, trzeba oderwać się od bieżących zadań i pójść do miejsca, gdzie umieściliśmy włącznik. Potrafi to być naprawdę irytujące.
Jaki zatem mamy wybór? Inną opcją jest zainstalowanie urządzeń do zdalnego sterowania wszystkimi lampami w ogrodzie. Do rozwiązań tego typu najczęściej zalicza się praktyczne piloty lub aplikacje, niekiedy wspierane przez czujniki zmierzchu i ruchu.
Nowoczesne piloty do zdalnego zarządzania oświetleniem, oprócz uruchamiania albo wyłączania poszczególnych punktów lub zespołów lamp, pozwalają także na ściemnianie lub rozjaśnianie, a niekiedy nawet na zmianę koloru światła, jeżeli postawiono na produkty LED – oszczędne i efektowne równocześnie.
A aplikacja? Jeszcze jakiś czas temu uważano ją przede wszystkim za ciekawy gadżet. Obecnie zyskuje coraz szersze grono zwolenników, ceniących wygodę i praktyczne rozwiązania. Aplikację ściąga się bezpośrednio na telefon. Działa w ramach systemu Smart House, czyli oprócz samych lamp w ogrodzie przy jej pomocy steruje się też oświetleniem w domu oraz szeregiem innych urządzeń elektrycznych, wpiętych do domowej sieci WiFi. Na zastosowanie takich rozwiązań pozwalają produkty dostępne w sklepie Azzardo.pl.
Program umożliwia sterowanie lampami w ogrodzie tu i teraz, ale także planowanie scen świetlnych lub harmonogramów oświetleniowych na przyszłość. Dzięki temu udaje się zaprogramować szereg funkcji, a centralnych komputer w różnych przypadkach włączy oświetlenie dokładnie wtedy, gdy będziemy tego potrzebować, zupełnie bez naszej interwencji lub tylko z niewielką pomocą.
Oświetlenie w ogrodzie – kluczowe dla komfortu
Ogród bez oświetlenia jest naprawdę niefunkcjonalny. Odpowiednio zlokalizowane punkty świetlne pozwalają na swobodne przemieszczanie się oraz wykonywanie różnych zadań. Żeby wszystko odbywało się w komfortowych warunkach, warto przemyśleć nie tylko kwestię odpowiedniego doboru samych opraw oświetleniowych, ale także samego sterowania oświetleniem.
O ile bowiem zwykłe włączniki bywają solidne i pozwalają na uruchamianie lamp, to jednak zdalne sterowanie daje zdecydowanie więcej możliwości, dzięki którym ogród zaczyna być nie tylko w pełni praktyczny i bezpieczny, ale jeszcze piękniejszy o każdej porze dnia lub nocy.