Borelioza – choroba występująca u ludzi ukąszonych przez kleszcza. Kleszcz przenosi krętki boreliozy ze swoimi wymiocinami lub śliną. Pierwsze objawy bardzo często są mylone z objawami grypy.W miejscu ukąszenia pojawia się tzw rumień wędrujący o średnicy kilku centymetrów. Po trzech miesiącach wczesne objawy boreliozy znikają i borelioza zmienia swoją postać na wczesno rozsianą. Nieleczona doprowadza do neuroboreliozy tzn zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia stawów. Niewykryta i nieleczona doprowadza do uszkodzenia układu nerwowego lub trwałego kalectwa. Boreliozę u człowieka wykrywa się od trzeciego tygodnia choroby. Nowym pomysłem lekarzy jest badanie kleszcza, który został wyciągnięty. Test polega na zbadaniu, czy w organizmie kleszcza znajdują sie przeciwciała, odpowiedzialne za zachorowanie. Testy niestety nie sa refundowane i kosztują od 150 do 500 zł. Do badania należy dostarczyć kleszcza zawinietego w wacik kosmetyczny zwilżony na tyle by kleszcz miał wilgoć, ze strony internetowej instytucji wykonującej badanie, pobrać zlecenie usługi i w ciągu 48 godzin dostarczyć do labolatorium. Na wyniki badania kleszczy czeka się do 7 dni.
Leczenie boreliozy odbywa się za pomocą antybiotyków, wybieranych zależnie od etapu choroby. Czas leczenia również jest uzależniony od etapu choroby i trwa od dwudziestu jeden dni do miesiąca. Możliwe jest wystąpienie nawrotów choroby wymagajacych powtórnego leczenia antybiotykami.
Kleszcza znalezionego na ciele najlepiej jak najszybciej usunąć pęsetą lub udać się do lekarza, który sam go usunie. Jeżeli usuwamy kleszcza samemu, należy chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć szybkim, pewnym siebie ruchem, miejsce po ukąszeniu zaś dokładnie przemyć spirytusem. Nie wolno kleszcza wykręcać, wyciskać, smarować czymkolwiek, ponieważ takie zachowania drażnią go a co za tym idzie zwiększają prawdopobieństwo że kleszcz zwymiotuje lub wydali większą ilość śliny, w której mogą być krętki boreliozy. Usunięcie kleszcza w ciągu 12 godzin zmniejsza ryzyko zachorowania, chociaż znane są przypadki zakażeń przez kilkuminutowy kontakt z kleszczem.
Obecnie jedynym środkiem zapobiegawczym boreliozie jest unikanie kontaktu z kleszczem tzn ubieranie się w ubrania szczelnie zasłaniające ciało, unikanie długich spacerów po miejscach szczególnie zamieszkanych przez kleszcze, unikanie siadania na pniach zwalonych drzew i chodzenia po gęstwinach, a w przypadku takich wycieczek zastosowanie środka ochronnego przeciw kleszczom, który najlepiej stosować co dwie godziny, a po powrocie z lasu dokładne sprawdzenie całego ciała, szczepionka jeszcze nie została wymyślona.