Wyposażenie toalet publicznych nowej generacji

Nowo powstałe toalety publiczne znacznie różnią się od tych z przed kilkunastu, a nawet kilku lat. Pojawiają się nowe trendy oraz standardy, które mają na celu zwiększanie komfortu użytkowania oraz poziomu higieny. W pełni zautomatyzowane akcesoria ze stali nierdzewnej nie są już wizją z przyszłości, a coraz częściej po prostu możemy z nich skorzystać w miejskim szalecie. Jak dziś wyglądają najnowocześniejsze toalety publiczne?

Z jakimi zmianami możemy się już spotkać w toaletach publicznych?

Samoczyszczące się toalety

Choć wg. najnowszych badań publiczne toalety nie są największym czyhającym na nas siedliskiem bakterii, to z pewnością nie są to miejsca w, których można by jeść z podłogi. Szczególnie w toaletach, gdzie jest duże natężenie ruchu, trudno jest utrzymać pomieszczenie w czystości. To się może jednak zmienić ponieważ od jakiegoś czasu w Nowym Yorku oraz w toaletach Boeinga stosuje się system bezodtykowego czyszczenia toalety poprzez promieniowanie UV, które zabija nawet 99,9% bakterii. 

Informacje o dostępności toalet

Najczęściej problem kolejek powstaje w przypadku damskich toalet, gdzie mieszczą się wyłącznie kabiny sanitarne i niewiadomo, która z nich jest wolna, a która nie. Ten problem może być niedługo rozwiązany poprzez informacje na drzwiach toalety albo samych kabin sanitarnych w postaci lampek ledowych. 

Pełna automatyzacja

W niektórych polskich miastach, świeżo powstałe miejskie szalety są już w pełni zautomatyzowane tzn. wszystkie urządzenia, które się tam znajdują są albo bezdotykowe albo samoistnie włączają się w określonych okolicznościach np. mycie podłogi, światło, spłukiwanie. Do urządzeń bezdotykowych można zaliczyć: dozowniki mydła, suszarki do rąk, baterie umywalkowe, a czasem nawet pojemniki na ręczniki papierowe

Bawełniane ręczniki

Ręczniki papierowe wciąż są odpadem, który nie nadaje się do recyklingu, a są produkowane i zużywane w ogromnych ilościach. Alternatywą dla nich są oczywiście suszarki do rąk, ale już nie jedyną ponieważ od jakiegoś czasu na rynku można spotkać podajniki ręczników bawełnianych do wielokrotnego użytku. Takie ręczniki podobnie jak papierowe występują w rolkach, a ich praniem i wymianą zajmują się firmy, które są również producentami podajników. 

Papier toaletowy jako zbędny produkt

Kto oglądał film pt. „Człowiek demolka” ten może pamięta scenę, gdzie Sylvester Stallone budzi się w przyszłości i zamiast papieru toaletowego dostaje enigmatyczną muszelkę, która miała załatwić problem podcierania się… Niestety nie wyjaśniono na czym miał polegać ten fenomen, ale niedługo w naszych toaletach też może pozbędziemy się papieru toaletowego na rzecz podmywania się napowietrzoną wodą. Takie rozwiązanie jest de facto bardziej higieniczne ale póki co dostępne tylko w bardzo drogich modelach toalet. 

Ryszard Kurek

Ole.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here