Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki to rodzaj kandydozy jamy ustnej. Wywołują je grzyby z rodziny Candida. I choć na ogół nie powodują żadnych komplikacji zdrowotnych, są bardzo uciążliwe. Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka i jak leczyć je w sposób naturalny?

Jeśli twój maluch stał się niespokojny, ma problemy ze snem i piciem mleka, zajrzyj do jego buzi. Może się okazać, że po wewnętrznej stronie policzków oraz na języku znajdziesz biały nalot, który na pierwszy rzut oka można pomylić z resztkami mleka. To pleśniawki. Bolące zmiany, które w sprzyjających warunkach pojawiają się w jamie ustnej dziecka. Często towarzyszą ząbkowaniu, stąd łatwo je przeoczyć. Wszystkie niepokojące objawy – brak apetytu, płaczliwość i niepokój – przypisujemy wówczas wyżynaniu się ząbków. Pomijamy zupełnie możliwość, że to nadmierny rozrost grzybów z rodziny Candida jest odpowiedzialny za przykre dolegliwości.

Co wywołuje pleśniawki u niemowlaka?

W wielu przypadkach za pojawienie się pleśniawek u niemowlaka odpowiadamy my sami. Jak to możliwe? Oblizywanie smoczka, podawanie dziecku napoju z kubka, z którego sami wcześniej piliśmy, całowanie w usta – te zachowania sprzyjają rozwojowi drożdżaków. Pleśniawki mogą też pojawić się w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej lub jako efekt osłabienia odporności. Grzyby z rodziny Candida mogą też zostać przeniesione z mamy na dziecko w czasie karmienia piersią.

Pleśniawki u niemowlaka a afty. Jak je odróżnić?

W jamie ustnej dziecka pojawić się mogą również zmiany innego typu, m.in. afty. Niekiedy rodzice mylnie nazywają je pleśniawkami i odwrotnie. Nie są to jednak dolegliwości tożsame. Afty to pęcherzyki, bardzo bolesne, otoczone czerwoną obwódką. Pleśniawki u niemowlaka są białe. Nie próbuj ich na siłę ścierać, bo mogą zacząć krwawić!

Pleśniawki – jak leczyć?

Jeśli w buzi twojego dziecka pojawią się pleśniawki, działaj od razu. W aptekach dostępne bez recepty są środki odkażające i grzybobójcze. Ich głównym składnikiem jest zazwyczaj tetraboran sodu (boraks), który nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Zanim jednak zdecydujesz się na preparat z apteki, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pleśniawki – jak leczyć je naturalnie?

Pleśniawki można też spróbować wyeliminować odpowiednio dobranymi ziołami. Skuteczny w tym przypadku jest zwłaszcza napar z szałwii. Wystarczy, że namoczonym nim wacikiem przetrzesz wnętrze buzi dziecka. Możesz robić to nawet kilka razy dziennie, ale pamiętaj, by ruchy były delikatne.

Z leczeniem pleśniawek, zwłaszcza jeśli problem często nawraca, dobrze radzi sobie również homeopatia.

Pleśniawki u dorosłych

Warto jeszcze wyraźnie zaznaczyć, że pleśniawki to problem nie tylko dzieci. Może też dotknąć osób dorosłych. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli ma charakter nawracający, jest jednym z pierwszych objawów poważniejszych chorób, m.in. cukrzycy czy zakażenia wirusem HIV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here