Kupując meble drewniane zyskujemy pewność, że będą nam służyć przez lata. Klasyczne wykonanie, tradycyjny kolor, który idealnie wpasowuje się w styl naszego wnętrza oraz wysoka wytrzymałość i „to coś” powodują, że takie meble coraz częściej goszczą w naszych domach.
Jednakże istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć niekorzystnie na drewniane meble. Należy pamiętać, że wszystkie tworzywa wymagają szczególnego traktowania i pielęgnacji. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia drewna, które pierwotnie miało służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat! Co zrobić, aby wydłużyć okres przydatności mebli dębowych?
Dobierz odpowiednie środki czystości
Najlepszym sposobem na zachowanie dębowych mebli w jak najlepszej kondycji są właściwie dobrane środki czystości, które regularnie wykorzystujemy do czyszczenia i pielęgnacji drewnianej powierzchni.
Każdego dnia, na meblach gromadzi się kurz. Jeżeli zwlekamy ze ścieraniem kurzu, meble nie tylko są po prostu brudne, ale wyglądają również nieestetycznie. Meble drewniane wymagają więc nie tylko stosownych środków czyszczących, ale również płynów, które będą konserwować surowiec. Meble z drewna są jak skóra, która potrzebuje pielęgnacji, nawilżenia i odżywienia. To my jesteśmy odpowiedzialni za nasze meble, dlatego dbając o nie we właściwy sposób mamy pewność, że posłużą nam przez wiele lat.
Każdy typ mebli kieruje się innymi zasadami pielęgnacji. Meble lakierowane są bardzo podatne na przenikanie warstw kurzu do wnętrza warstwy połyskliwego lakieru. Jeśli nie dbamy o właściwą pielęgnację, to niestety z czasem takie meble stracą swój połysk, a w konsekwencji i kolor.
Regularne usuwanie smug to skuteczny sposób na zapobieganie osiadaniu kurzu, a także piękny wygląda mebla. Osiągniemy to przy użyciu miękkiej ściereczki nasączonej ciepłą wodą z odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym.
W przypadku drewna nie można przesadzić ze zbyt obfitym użyciem wody, ponieważ meble mogą… spęcznieć. Wyjątek stanowią meble bejcowane, których pod żadnym pozorem nie wolno myć wodą. W tym przypadku należy zainwestować w specjalny środek, najczęściej na bazie alkoholu, który pozwoli na usunięcie kurzu i smug.
Meble woskowane pod specjalną ochroną
Specjalnego traktowania wymagają meble woskowane, które należy pielęgnować przy użyciu dedykowanego mleczka z dodatkiem wosku. Bawełniana ściereczka i kilka kropel właściwie dobranego mleczka to gwarancja powodzenia i pięknego, czystego mebla. Meble woskowane podobnie jak wosk, z którego robi się świece, błyskawicznie reagują na wysoką temperaturę. Jeżeli codziennie korzystamy ze stołu wykonanego z drewna woskowanego, warto od samego początku stosować odpowiednie podkładki.
Wosk w kontakcie z gorącym naczyniem może doprowadzić do odbarwienia drewna, co w przypadku mebli będzie nieestetyczne.
Popularnym wyborem są również meble pokryte okleiną drewnianą. Z pozoru może się wydawać, że są proste w pielęgnacji ponieważ nie wymagają starannego olejowania, aczkolwiek podobnie jak inne meble drewniane, wymagają doboru właściwego środka konserwującego.
Meble fornirowane
W przypadku mebli fornirowanych warstwa drewna jest cieńsza i bardziej narażona na przebarwienia. Środek konserwujący powinien być więc nakładany z umiarem.
Niezależnie od decyzji, na jakie meble się zdecydujemy, warto zapoznać się z etykietą środka, którym zamierzamy czyścić konkretne drewno. Zbyt silny detergent może zniszczyć strukturę tworzywa i doprowadzić do nieestetycznych przebarwień. Właściwie konserwowane meble dębowe Lena, które będą służyć domownikom przez wiele lat!