Nim podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości, bezwzględnie powinniśmy zweryfikować jej stan prawny: przekonać się kto jest jej prawowitym właścicielem, czy nie jest obciążona prawami osób trzecich lub hipoteką. Możemy to zrobić, zaglądając do jej księgi wieczystej. Księga to nic innego, jak publiczny rejestr nieruchomości, który zawiera wszelkie, niezbędne dla naszego bezpieczeństwa informacje.
Gdzie znajdziemy księgę wieczystą?
Zakupie nieruchomości często towarzyszą obawy o bezpieczeństwo – czy nie zostaniemy oszukani? Czy nie wpadniemy w tarapaty? Czy nie stracimy pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy właśnie w księdze wieczystej nieruchomości. Księgę zaś możemy znaleźć we właściwym dla położenia nieruchomości sądzie rejonowym lub… w Internecie! Nie musimy wychodzić z domu, składać wniosków i czekać na ich rozpatrzenie. Wystarczy, że wejdziemy na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości lub skorzystamy z jednej z dostępnych w sieci wyszukiwarek ksiąg wieczystych. By odnaleźć interesującą nas księgę, potrzebny jest nam jedynie jej numer.
Gdy nie znamy numeru księgi
Nawet jeśli go nie znamy, możemy mimo wszystko dotrzeć do wybranej księgi. Na stronie Ksiegiwieczyste.edu.pl dowiemy się, jak ustalić numer księgi na podstawie adresu nieruchomości lub numeru ewidencyjnego działki. W kilka chwil uzyskamy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji.
Jak czytać księgę wieczystą?
Księga podzielona jest na cztery rozdziały. Każdy z nich zasługuje na uwagę, ponieważ może zawierać dane, które wpłyną na naszą ocenę bezpieczeństwa transakcji.
Dział pierwszy, a więc „Oznaczenie nieruchomości” zawiera informacje ewidencyjne: położenie nieruchomości, jej powierzchnię, przynależne budynki i pomieszczenia, ich rodzaj, dokładny adres. Znajdziemy w nim również informacje o służebności gruntowej.
Drugi dział księgi odnosi się do własności. To z niego dowiemy się, czy nieruchomość rzeczywiście należy do osoby, która podaje się za jej właściciela. Jeśli nieruchomość objęta jest współwłasnością, w dziale tym znajdziemy informację na temat wszystkich właścicieli. To ważne, ponieważ może okazać się, że ich zgoda niezbędna jest do sprzedaży nieruchomości.
W trzecim dziale księgi wieczystej znajdują się informacje na temat obciążeń nieruchomości prawami osób trzecich, np. prawem dożywotniego zamieszkania. Dzięki dokładnej weryfikacji zawartych w tym dziale informacji unikniemy kłopotów i niechcianych lokatorów w przyszłości.
Równie istotny jest ostatni, czwarty dział księgi informujący o obciążeniach hipotecznych nieruchomości. Sprawdzimy w nich, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką i czy po zakupie nie staniemy przed koniecznością spłaty nie naszego zadłużenia.
Foto: Fotolia