SZCZOTECZKA

Manualne szczoteczki do zębów powoli są wypierane przez szczoteczki elektryczne. Tu trwa swoista rywalizacja między szczoteczkami rotacyjnymi i sonicznymi. Sprawdziliśmy, które są lepsze.

Szczoteczka soniczna kontra szczoteczka rotacyjna – podobieństwa

Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną lub szczoteczką rotacyjną w założeniu ma przynieść ten sam efekt – zdrowe, zadbane zęby i dziąsła. Jednak ich działanie podlega zupełnie innym zasadom. Z podobieństw można wymienić kształt, zasilanie bateryjne lub akumulatorowe, wbudowany timer i czujnik siły nacisku (nie we wszystkich modelach) i to właściwie tyle. Droższe szczoteczki można sparować ze smartfonem i korzystać z aplikacji wspomagających dbanie o higienę jamy ustnej. Tego typu rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dzieci, które z niewiadomych powodów nie przepadają za myciem zębów.

Szczoteczka soniczna kontra szczoteczka rotacyjna – różnice

Chyba najważniejszą różnicą między szczoteczką soniczną a rotacyjną jest sposób czyszczenia zębów i jamy ustnej. W przypadku szczoteczki rotacyjnej mamy do czynienia z rotacyjnym lub rotacyjno-pulsacyjnym ruchem głowicy szczoteczki. Z kolei czyszczenie zębów szczoteczką soniczną wykorzystuje ruch wymiatający, uważany za korzystniejszy dla zębów i dziąseł, obecnie rekomendowany przez stomatologów.

Szczoteczka soniczna podczas pracy wytwarza fale ultradźwiękowe, które nie tylko zabijają bakterie, ale ułatwiają czyszczenie przestrzeni między zębami. Emisja fal wytwarza specyficzne mikrobąbelki (połączenie śliny i pasty do zębów), które pod wpływem ciśnienia uderzają w płytkę nazębną i rozbijają ją. Tego efektu nie zapewnia szczoteczka rotacyjna, której wydajność jest wyłącznie skutkiem bezpośredniego kontaktu włosia szczoteczki z uzębieniem.

W kategorii szybkości pracy bezapelacyjnie wygrywa szczoteczka soniczna, której głowica wykonuje minimum 31 000 ruchów na minutę. Są szczoteczki pracujące szybciej, a także takie, w których tempo pracy można regulować (np. szczoteczka soniczna eldom.eu). W przypadku szczoteczek rotacyjnych można mówić zaledwie o kilku tysiącach ruchów na minutę. Jedynie szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne są w stanie zbliżyć się osiągami do wyników szczoteczek sonicznych.

Przy tym wszystkim warto wspomnieć, że szczoteczki soniczne pracują ciszej niż rotacyjne.

Szczoteczka soniczna kontra szczoteczka elektryczna – jaką wybrać

Wymienione wyżej różnice jasno wskazują, że to szczoteczka soniczna wygrywa w konkurencji na najlepszą elektryczną szczoteczkę do zębów. Nie tylko dokładniej czyści same zęby, ale też dba o dziąsła i usuwa bakterie. Czy w takim razie każdy może jej używać?

Elektrycznych szczoteczek do zębów, w tym sonicznych, nie poleca się dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Dla starszych produkowane są specjalne dziecięce wersje szczoteczek z mniejszą liczbą ruchów na minutę.

Szczoteczka soniczna, mimo niewątpliwych zalet, nie może być stosowana przez osoby cierpiące na paradontozę i mające problemy z odsłaniającymi się szyjkami zębowymi. W takim przypadku fale ultradźwiękowe mogą spowodować nasilenie objawów i w konsekwencji wypadnięcie zęba. Osoby z takimi problemami muszą poprzestać na używaniu szczoteczek rotacyjnych.

Natomiast warto podkreślić, że szczoteczki soniczne są polecane zwłaszcza osobom, które noszą stałe aparaty ortodontyczne. W ich przypadku skuteczność czyszczenia zębów jest dużo wyższa niż przy użyciu szczoteczki rotacyjnej.

Przeczytaj także: Koniec problemów z układaniem włosów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here