Wiele kobiet, które dopiero urodziły pierwsze dziecko, zastanawiają się, w jaki sposób dostarczyć mu w pożywieniu wszystko, co najlepsze. Nie jest to łatwe, ponieważ dziś wiele pokarmów jest przetworzonych, a nawet jeśli kupujemy jedzenie ekologiczne, nie mamy pewności, jakie stosowano nawozy, aby przyspieszyć jego wzrost.
Nie trzeba jednak przesadnie się zamartwiać. Warto dawać dziecku jak najwcześniej to, co jemy sami. Jeśli nie ma przeciwwskazań, roczne dziecko może jeść coraz więcej rzeczy, a dwulatek właściwie wszystko. Pamiętać, jedna należy, żeby nie serwować maluchowi żywności pełnej tłuszczów i oczywiście nie mówimy o gotowcach z marketu. Chodzi raczej o to, że niemowlak, może śmiało jeść na śniadanie owsiankę z owocami, taką jak my, jajka, dobre jakościowo wędliny, może zjeść trochę domowego cista i przetworów, które samodzielnie zrobiliśmy lub dostaliśmy od zaufanej gospodyni. Kiedy dajemy dziecku taka żywność, mamy poczucie, że dostaje ono to, co zdrowe i pożywne. Warto wspierać się w okresie letnim świeżymi owocami i warzywami, a w zimowym kupować suszone i mrożone i gotować z nich zupy.
Zupa jest bardzo dobrym posiłkiem dla niemowlaka na obiad, na początku warto ją zblendować, żeby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się.
Na śniadanie sprawdzi się pieczywo z masłem lub owsianka na mleku. Można spróbować podać jajko. Śniadanie dla niemowlaka powinno być bogate w węglowodany złożone i witaminy, musi ono mieć dużo energii i warto mu ją zapewnić w posiłkach. Taki maluch będzie się wtedy zdrowo rozwijał, bawił i spokojnie spał.
Gorzej, jeśli nasz maluch cierpi z powodu rozleniwionych jelit. Mogą się wtedy pojawiać bóle i kłopoty z oddaniem stolca.
Warto wtedy skonsultować te objawy z lekarzem, który może przepisać leki lub jakieś środki zaradcze i podpowie, jakiego pożywienia unikać.
Na śniadanie można podać soczek. Jeśli mamy czas na to, żeby samodzielnie go wycisnąć to wspaniale, jeśli nie, można kupić gotowy, ale nie należy wybierać napojów, ponieważ mają one więcej cukrów.