Aktualnie możemy zaobserwować modę na bycie „fit”, dużo osób ćwiczy, zmienia swoje nawyki żywieniowe i szuka alternatyw dla niezdrowych przekąsek. Jednak w tej sferze również należy być ostrożnym i wybierać pełnowartościowe produkty, które nie tylko pozwolą nam przetrwać dzień i chwile kryzysu, gdy nie możemy zjeść normalnego posiłku, ale również będą dostarczać nam odpowiednich składników odżywczych. W takiej właśnie sytuacji dużo osób sięga po serek wiejski – bardzo popularny i łatwo dostępny. Ale czy słusznie?
Co to właściwie jest?
Serek wiejski to nazwa niedojrzewającego twarogu, wytwarzanego z mleka krowiego. Wytwarza się go metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej, oznacza to, że skrzep powstaje w sposób naturalny dzięki działaniu bakterii kwasu mlekowego, ale dodaje się do niego podpuszczkę. Dodaje się do niego również pasteryzowaną mieszankę śmietanową, czyli substancje, które otrzymywane są z mleka, a także startery bakteryjne, czyli odpowiednio dobrane drobnoustroje, które wpływają na smak i trwałość serka. Z tego względu zarzuca się producentom serka wiejskiego, że jest to produkt zbyt mocno przetworzony, ale to nie do końca prawda. Poza tymi składnikami wymienionymi powyżej, nie ma on bowiem żadnych dodatkowych konserwantów, ulepszaczy i poprawiaczy smaku. Przyczepić się można natomiast do zawartości soli – w 125 gramach produktu, znajdziemy jej 1 gram. Szkodliwe działanie soli jest nam znane od dawna, a wymienić tu można chociażby wzrost ciśnienia tętniczego czy wypłukiwanie wapnia z organizmu. Na takie produkty należy zatem uważać. Poza tym jednak serek wiejski to źródło białka (11g/100g), które jest szczególnie ważne dla osób, które prowadzą aktywność fizyczną i zależy im na posiadaniu masy mięśniowej. Białko ponadto, zapewnia uczucie sytości, a także pozytywnie wpływa na przemianę materii. Serek wiejski zawiera niewiele węglowodanów i tłuszczy, a do tego jest niskokaloryczny, więc osoby na diecie zdecydowanie mogą po niego sięgać. Zawiera również witaminy B2, B12, niacyny oraz wapń. Brzmi nieźle.
Przekąska dostępna wszędzie
Serek wiejski możemy dostać w każdym sklepie – od hipermarketów po osiedlowe sklepiki, a do wyboru mamy różne smaki, dzięki czemu każdy znajdzie są dla siebie. Jednak zamiast wybierać „gotowce”, możemy z łatwością sami podkręcić smak serka dodając do niego ulubione składniki, zarówno w wersji na słodko, jak i na słono – wybór należy do nas. Mimo, że serek wiejski nie zawiera za dużo tłuszczu, to znaleźć możemy warianty „light” o jego obniżonej zawartości, ale pamiętajmy, że to w nim rozpuszczają się takie witaminy jak A, D, E i K i nie należy całkowicie eliminować go z diety. Serek możemy zjeść praktycznie w każdej sytuacji, więc to z pewnością duży plus. Uważać na serek wiejski powinny uważać oczywiście osoby z nietolerancją laktozy, wszystkim pozostałym serek z pewnością nie zaszkodzi.
Tanio i smacznie
Można się spierać co do tego, czy serek wiejski jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o przekąski, ale nie można też o nim powiedzieć, aby był szczególnie niezdrowy, czy tuczący. Łatwa dostępność produktu i możliwość zaspokojenia głodu w każdej sytuacji, to także duży plus. Do tego, w połączeniu z różnymi produktami jak warzywa, ryby, oliwki czy owoce, a nawet dżemy, daje nam naprawdę szerokie pole do popisu jeśli chodzi o przygotowanie i podanie. Dodatkowo, jest to produkt tani o niezłej jakości i wartościach odżywczych. A smak jest oczywiście kwestią