Profesjonalne kino w Twoim domu To możliwe! Podpowiadamy, jak je zaaranżować

Lubisz oglądać filmy w kinowej jakości, ale nie przepadasz za zatłoczonymi salami, odgłosami jedzonego popcornu i rozmowami innych osób na seansie? Doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie jest aranżacja własnej sali kinowej w Twoim domu! Zastanawiasz się, jak to jest możliwe? Podpowiadamy czego potrzebujesz, by mieć kino na wyłączność!

Przestrzeń dla kina domowego

Jeśli masz w domu wolny pokój lub przestrzeń o wielkości co najmniej 20m2, Twoje marzenie o kinie domowym jest na wyciągnięcie ręki. Jednak nawet jeśli nie dysponujesz taką ilością miejsca, możesz z powodzeniem stworzyć sobie w domu przytulną przestrzeń do oglądania filmów. Owszem, powinno jej być sporo, ale jeśli zadbasz jedynie o to, by kanapa, z której będziesz obserwował zmieniające się na ekranie obrazy była odpowiednio daleko od niego, nie musisz przejmować się tym, że np. mieszkasz w kawalerce.

Ekran do kina domowego

Ekran do kina domowego

Coraz popularniejszym rozwiązaniem do kina domowego jest zastosowanie projektora oraz ekranu umieszczonego po drugiej stronie pomieszczenia. Obecnie rzutniki oferują doskonałą jakość obrazu, a jego wielkość możesz niemal dowolnie dopasowywać do ilości miejsca, jakie masz na ścianie. Minusem projektorów jest jednak fakt, że w pokoju powinna panować całkowita ciemność, w przeciwnym wypadku obraz będzie wydawał się blady. Dodatkowo, jeśli nie posiadasz doskonale białej ściany będziesz musiał zakupić ekran. Do wyboru masz rozwijany od góry lub przenośny na stojaku.

Projektor nie sprawdzi się także w niewielkim pomieszczeniu – aby poprawnie działał, musi bowiem znajdować się w odpowiedniej odległości od ekranu. Jeśli więc posiadasz pokój mniejszy niż 20m2, lepszą opcją dla Ciebie będzie zakup telewizora o dużej przekątnej. Możesz go zawiesić na ścianie i delektować się doskonałą jakością obrazu – najnowsze modele oferują rozdzielczość 4K, z której z powodzeniem można korzystać oglądając filmy na Blue Ray czy z serwisów VOD. Zastanawiasz się, jak najlepiej dobrać przekątną ekranu? Zwróć uwagę na to, by znajdując się w odległości 1,5 przekątnej wygodnie obejmować cały ekran wzrokiem, bez poruszania głową. Taki telewizor będzie właśnie dla Ciebie.

Nagłośnienie do kina domowego

Nagłośnienie do kina domowego

Kompletując swój zestaw kina domowego nie możesz zapomnieć o nagłośnieniu. Co prawda telewizory posiadają obecnie bardzo dobre głośniki, dla prawdziwie kinowych przeżyć będą one niewystarczające. Koniecznie zadbaj o to, by dźwięk był przestrzenny. Sprawdzą się tutaj zatem zestawy głośnikowe – możesz kupić gotowe komplety lub skomponować swój własny z kilku urządzeń o odpowiedniej mocy. Decydując się na pięć głośników pamiętaj, by rozstawić je równomiernie – jeśli któryś będzie stał za daleko lub zwrócony będzie w niewłaściwą stronę, dźwięk będzie rozpraszał się, a Ty stracisz przyjemność oglądania. Ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem są soundbary czyli belki dźwiękowe. Szczególnie dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na pełnowymiarowe kino domowe. O tym, czy warto kupować soundbar przeczytasz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here