Ze strachem przed porażką da się walczyć
fot. Pixabay.com

Bardzo często strach przed porażką sprawia, że rezygnujemy z naszych marzeń, określonych działań, zamierzonych planów. Nie wiemy o tym, że tak naprawdę nie ma się czego bać. Ci, którzy odnieśli największe życiowe sukcesy twierdzą, że droga do każdego sukcesu wiedzie przez kilka porażek, a każda z nich uczy czegoś wartościowego!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/porazka-to-nic-strasznego/

Dlaczego boimy się porażek i niepowodzeń?

Strach jest normalnym działaniem obronnym, które wykształcił nasz mózg przed milionami lat po to, aby chronić nas przed niebezpieczeństwem i mobilizować do działania. Gdy odczuwamy strach w momentach bezpośredniego zagrożenia naszego zdrowia lub życia, jest to więc zupełnie naturalny stan. Jeśli jednak na co dzień zmagamy się z lękiem, który nas paraliżuje przed jakimkolwiek działaniem lub nie pozwala nam sięgnąć po nasze marzenia, wychodząc z własnej strefy komfortu, powinniśmy nauczyć się sobie z tym radzić.

Bardzo często mamy wizję tego, jak mogłaby wyglądać nasza przyszłość, co jest nam potrzebne, abyśmy byli bardzo szczęśliwi. Chcemy założyć własną firmę, ale strach przed niepowodzeniem nie pozwala nam rzucić pracy na etacie, której od wielu lat nie znosimy. Marzymy o domku na południu Włoch, ale przez myśl nam nie przejdzie, aby to marzenie zrealizować, bo zbyt dużo lęków się z nim wiąże. Mówimy często: to i tak się nie uda, to i tak mi nie wyjdzie. A tuż za tymi słowami powtarzamy: a jak się nie uda, to co ludzie powiedzą. Byliśmy tak od najmłodszych lat wychowywani, więc nietrudno zrozumieć taką postawę. Ale w dorosłym życiu czas wziąć stery w swoje własne ręce!

Sposoby na radzenie sobie ze strachem przed porażką

Pierwszym krokiem do zwalczenia strachu przed porażką jest zmiana myślenia i podejścia. Nie możemy ciągle zakładać negatywnych scenariuszy i wychodzić z założenia, że doskonale znamy naszą przyszłość. Poza tym jeśli uświadomimy sobie, że każde niepowodzenie jest po coś, a każda porażka nas czegoś uczy, łatwiej będzie nam podejmować działania. Jeśli nauczymy się wyciągać z tego wnioski i uczyć się na błędach, to będzie najlepsza dla nas droga do tego, aby się rozwijać i unikać tych błędów w przyszłości.

Porażka jest rezultatem naszego działania. Jeśli już nam się przydarzy, powinniśmy być z siebie dumni, zamiast przeżywać to, że się nie udało. Jest ona dowodem na to, że podjęliśmy decyzję i wyszliśmy ze strefy naszego komfortu po to, aby coś osiągnąć. Tym samym nie mamy powodów do odczuwania strachu, ale właśnie większej mobilizacji do działania i chęci do wprowadzania zmian.

Zobacz też: http://www.dessire.pl/jak-radzic-sobie-z-zakupoholizmem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here