Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę elektryczną dla dziecka

O tym, jak ważne jest dbanie o zęby wiadomo nie od dziś. Stomatolodzy regularnie przypominają o konieczności regularnego mycia zębów co najmniej 2 razy dziennie. O ile dorosłym łatwiej jest zrozumieć zalety regularnego mycia zębów, o tyle w przypadku dzieci, szczególnie tych młodszych nie jest to takie proste. Co zatem robić, aby im w tym pomóc? Tu rozwiązaniem może być uatrakcyjnienie procesu mycia za sprawą samej szczoteczki. Szczoteczka elektryczna dla dziecka to temat, którym zajmiemy się poniżej.

Dlaczego szczoteczka elektryczna wypiera z naszych łazienek ich tradycyjną wersję?

Pomimo że mycie zębów tradycyjną szczoteczką wciąż jest bardzo popularne, powoli, ale systematycznie ich miejsce zajmują ich elektryczne odpowiedniki. Powód tej zmiany jest oczywisty. Szczoteczki manualne nie są w stanie dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc pomiędzy zębami. Rozwiązaniem tego problemu do pewnego stopnia może być tzw. nitkowanie, ale i ono nie jest gwarancją idealnie umytych zębów. Tymczasem problem próchnicy dotyczy nie tylko wielu dorosłych, ale też najmłodszych. Złe nawyki w postaci spożywania dużej ilości słodyczy w połączeniu z niedokładnym myciem zębów dają o sobie szybko znać. Chociażby z tego względu warto dawać dzieciom dobry przykład i regularnie myć zęby.

Dbanie o higienę jamy ustnej warto zacząć jak najwcześniej

Rodzice, chcąc wpoić swoim dzieciom, że codzienne mycie zębów jest niezwykle ważne, często zadają sobie pytanie: od kiedy elektryczna szczoteczka dla dziecka? Stomatolodzy zalecają, aby nie było to wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia, choć ostateczna decyzja zależy i tak od rodziców. Każde dziecko rozwija się nieco inaczej. Dla niejednego trzylatka regularne używanie zwykłej szczoteczki może stanowić jeszcze wyzwanie. Próba przestawienia się na szczoteczkę elektryczną zbyt wcześnie może wówczas nie być zbyt dobrym pomysłem. W takich sytuacja rozwiązaniem pośrednim może być szczoteczka soniczna dla dzieci, która jest naturalnym następcą manualnej. Dla nieco starszych dzieci własna elektryczna szczoteczka do zębów może być z kolei powodem do dumy i zachętą do naśladowania rodziców podczas wspólnego mycia zębów.

Co powinna posiadać dobra szczoteczka elektryczna dla dziecka?

Szczoteczka elektryczna dla dziecka ma do spełnienia dwie role. Po pierwsze, co oczywiste dbać o zęby dziecka. Po drugie i na w początkowym okresie jej użytkowania jest to chyba nawet ważniejsze, ma zachęcić je do regularności. Z tego też względu pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów powinna być starannie dobrana. Jej zakup dobrze skonsultować z dentystą w obecności dziecka. W ten sposób uzyska ono cenne informacje, dlaczego warto jej używać i jak używać prawidłowo. Dodatkowo wersje szczoteczek dla dzieci wyróżniają się kolorystyką, motywami ze znanych postaci z bajek, filmów np. Star Wars co ma m.in. zachęcić częstego jej używania. Zerknijmy teraz, którą szczoteczkę wybrać i na które funkcje zwracać uwagę?

Najniższa cena nie musi od razu oznaczać słabej jakości. Nie mniej jednak podobnie jak w wielu innych produktach warto wydać nieco więcej, ale zyskać niemalże gwarancję, że szczoteczka do zębów posłuży nam nie przez sezon a przez kilka. Szczoteczki elektryczne Oral-B od lat cieszą się bardzo dobrą opinią. Bogaty wybór modeli pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Obok samego wyglądu warto jednak zwrócić uwagę na jej funkcje, które sprawiają, że nasza szczoteczka elektryczna dla dzieci ułatwi wyrobienie nawyku codziennego i dokładnego mycia. Do najważniejszych z funkcji zaliczamy:

  • czujnik siły nacisku. Specjalna dioda poinformuje nas podczas mycia o tym, że używamy zbyt dużej siły,
  • timer czasu mycia. Pośpiech podczas mycia zębów nigdy nie jest wskazany. Dlatego sygnalizator czasu mycia to taki cichy przypominacz, aby zbyt szybko nie kończyć naszego szczotkowania.
  • regulacja prędkości mycia. Tryby pracy są szczególnie przydatną funkcją na początku użytkowania szczoteczki. Ułatwiają małym dzieciom przyzwyczaić się do czegoś zupełnie nowego bez obaw, że maszynka może sprawdzić ból.

Podsumowując, szczoteczka elektryczna dla dziecka to doskonała inwestycja w jego zdrowe zęby. Te jak wiadomo, wpływają nie tylko na wygląd, ale nasze ogólne zdrowie. Im wcześniej zadbamy o zęby, tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here