Korzyści z fotowoltaiki

W czasach, kiedy człowiek produkuje tak wiele zanieczyszczeń i w ogromnym stopniu zmienia środowisko, w którym żyje, bardzo ważne są rozwiązania ekologiczne, przyjazne dla natury. Jednym z nich jest fotowoltaika, która zapewnia nam ekologiczny prąd. Coraz częściej można zauważyć panele słoneczne zamontowane na dachach budynków. Co to tak naprawdę jest i w jaki sposób można je zamontować?

Fotowoltaika polega na tym, iż na dachach budynków montuje się specjalne panele fotowoltaiczne. Służą one do zamiany energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można wykorzystać do wszystkich urządzeń elektrycznych oraz ogrzewania. Dzięki fotowoltaice otrzymujemy zatem darmowy prąd.

Z pewnością wiele osób, które rozważają montaż fotowoltaiki, chce wiedzieć, jak to właściwie działa. Otóż mechanizm jest całkiem prosty. Wszystkie panele fotowoltaiczne mają tak zwane ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa te zamieniają energię pochodzącą od słońca w energię elektryczną. Dzieje się to wtedy, kiedy na ogniwo fotowoltaiczne padają fotony, a następnie zostają pochłonięte przez krzem z ogniw. Wówczas dochodzi do wybicia elektronu, który wprawiony jest w ruch. Ruch ten to właśnie przepływ prądu, który później zmieniany jest na prąd przemienny. Panele podłącza się do specjalnego regulatora. Regulator napięcia ma za zadanie kontrolę naładowania akumulatora. Dba o to, aby akumulator żelowy nie został ani przeładowany, ani rozładowany. Na system fotowoltaiczny składa się też przetwornica napięcia, dzięki której prąd jest dostosowany do urządzeń, z których chcemy korzystać. Przetwornica jest w stanie dać nam nawet 230 V.

Solary wraz z całym systemem montuje się stosunkowo krótko. Trwa to najczęściej 2-3 dni, w zależności od ilości paneli, warunków atmosferycznych itp. Warto także mieć świadomość tego, że również ich demontaż nie jest skomplikowany. Co więcej, nie generuje to odpadów, bowiem panele zbudowane są z surowców, które mogą zostać ponownie przetworzone i wykorzystane.

Gdzie powinno się zamontować panele? Otóż mogą one być umieszczone praktycznie wszędzie, ale ważne, aby dosięgało je promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że nie ma sensu montaż paneli w miejscu przykrytym koroną drzewa itp. Najlepiej żeby znajdowały się one na dachu, a dokładnie na części skierowanej na południe. Panele można zamontować też na specjalnych wysięgnikach, a nawet ogrodzeniach. Niektórzy zastanawiają się nad ich instalacją na gruncie, całkowicie bezpośrednio. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest to zbyt opłacalne, a przecież każdemu zależy na wysokiej wydajności systemu. Ponieważ jesteśmy na półkuli północnej, umiejscowienie paneli na południe jest lepszym rozwiązaniem niż na północ. Odchylenie nie powinno być zbyt duże. Najkorzystniejszy kąt to około 35°, aczkolwiek akceptowalne jest odchylenie już od 30° do nawet 60°. Oczywiście zdarza się, że budowa dachu uniemożliwia skierowanie paneli na południe albo uzyskanie właściwego pochylenia. Wówczas najlepiej będzie zdecydować się na przeznaczone do tego wysięgniki. Wprawdzie podwyższy nam to nieco koszty instalacji, a wizualnie może się to prezentować gorzej, ale zapewnimy w ten sposób lepszą wydajność systemu.

Fotowoltaika

Ogromną zaletą fotowoltaiki jest to, iż taki system jest bardzo wysoko zautomatyzowany. Produkcja energii oraz jej przesyłanie za pomocą podłączonego inwertera następuje całkowicie bezobsługowo. To ważne, bo przecież niewiele osób miałoby możliwość poświęcania czasu panelom. Poza tym instalacja wyposażona jest w swój indywidualny system bezpieczeństwa, więc można pozwolić jej działać samej, w oparciu o założenia producentów. Obsługa systemu fotowoltaicznego to w zasadzie tylko włączanie i wyłączanie. Oczywiście istnieją też zaawansowane instalacje, które umożliwiają np. zmianę odchylenia paneli, aby zoptymalizować produkcję energii. Taka opcja przydaje się w momencie zmian pór roku itp. Panele takie kosztują jednak znacznie więcej, a dodatkowe funkcje mogą rodzić ryzyko awarii.

Fotowoltaika to nie to samo co kolektory słoneczne. Wiele osób decyduje się na oba rozwiązania naraz i nie ma w tym nic złego. Należy jednak pamiętać, że oba urządzenia powinny być tak umiejscowione, aby docierały do nich promienie słoneczne. Nie mogą zatem zasłaniać sobie słońca. Jeśli powierzchnia dachu nie jest duża, może okazać się to problemem. Wówczas warto zdecydować się na wysięgniki, które dadzą nam możliwość zagospodarowania nawet małej powierzchni.

System fotowoltaiczny jest bardzo opłacalny. Pozwala zaoszczędzić, a jednocześnie chroni środowisko. Daje nam także energetyczną niezależność. Panele słoneczne są bardzo wydajne, odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne. Poprawnie zamontowane z pewnością posłużą nam wiele lat. Cechuje je także niska awaryjność. Warto zatem zdecydować się na właśnie taki sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat niemal każdy będzie już miał na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne i z pewnością tego nie pożałuje.

Źródło: https://suntrack.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here